Partnerzy portalu
Jarmarki świąteczne.Przed nami ostatni weekend!
Na jarmarku w centrum Katowic znajdziecie m.in. Śląskie ''Tiramisu'' - zapiekankę z krupniokiem i kiszoną kapustą pod chmurką z ziemniaczanego puree. Fot. Katarzyna Gubała

Jarmarki świąteczne.Przed nami ostatni weekend!

Autor: Katarzyna Gubała Data: 02 grudnia 2021 17:15 | Aktualizacja: 18 grudnia 2021 17:03

Taniej i ciekawiej niż na zlotach food trucków - mówią odwiedzający Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim Rynku. Ile kosztuje grzane wino, pajda czy ''oscypek'' z grilla. I co to jest Śląskie Tiramisu?

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach stanął na rynku między Teatrem Śląskim a domem handlowym Skarbek. Największe kolejki na jarmarku ustawiają się do stoisk z rozgrzewającymi napitkami. Poncze i grzane wino podawane są w jednorazowych kubeczkach, ale można też kupić kubek z kamionki 0,2l  za 15 zł i korzystać z niego wielokrotnie.

Poncz np. Śliwka & Cynamon (porcja 1200g) to wydatek 15 zł. W tej samej cenie są grzane wino Advent, austriackie wino zimowe, cydr grzany, a poncz bezalkoholowy kosztuje 12 zł. Za porcję gorącego likieru (40g) Kogel Mogel/Wiśnia/Śliwka trzeba zapłacić 10 zł. Za kawę 8/10 zł, herbatę 6 zł, czekolada 10 zł, za rozgrzewającą herbatę zimową 13,9 zł.

Bez pajdy nie ma jarmarku

Pajda na jarmarku być musi i w Katowicach też jest. Za kromę chleba ze smalcem z dziczyzny i plastrami ogórka kiszonego zapłacimy 15 zł. ''Zwykła'' kiełbasa z grilla kosztuje 18 zł, ale grillowana biała kiełbasa z czosnkiem niedźwiedzim to już wydatek 24 zł. Zaskakuje Śląskie Tiramisu - spodziewaliśmy się deseru, być może śląskiej szpajzy... Jednak pod tą nazwą kryje się zapiekanka z krupnioka i kiszonej kapusty pod chmurką ziemniaczanego puree. Danie wyglądem przypomina angielską zapiekankę pasterską Shepherd's Pie. Jarmarkowy must have to również serki góralskie. W Katowicach za ''oscypek'' z grilla zapłacimy 5 lub 7 zł. Te z żurawiną są o 1 zł droższe.

Pozostałe ceny:
Langosze np. Polak 18 zł, Czeszka/Włoszka 22 zł
Churros porcja 6 sztuk 16 zł, 8 sztuk 19 zł, rodzinna 14 sztuk 32 zł
Kurtosze 15,9-16,9 zł
Frytki belgijskie małe 12 zł, duże 16 zł, XXL 20 zł
Placki ziemniaczane: 10 zł ze śmietaną, z gulaszem węgierskim 20 zł
Krupniok 15 zł
Bigos 22 zł
Jabłka w czekoladzie 12 zł
Banany w czekoladzie 13-15 zł
Pierniki duże serca 20 zł

Ile za bilet na koło widokowe, ile za wejście na lodowisko?

Bilet na koło widokowe, które stanęło przed Teatrem Śląskim kosztuje 20 zł, a dla 4 osób 70 zł. Dzieci do 5 lat gratis. Czas przejazdu - ok. 3 okrążenia - to 5 minut. Płatność tylko gotówką. Wstęp na lodowisko jest bezpłatny. Codziennie na jarmarku odbywają się koncerty - plan wydarzeń jest publikowany na profilu Jarmarki Śląskie na Facebooku.

Jarmark wystartował 19 listopada i będzie działał do 23 grudnia. W tygodniu jest czynny w godz. 10-20, w weekendy od godz. 10 do 21. Organizatorem Jarmarku Bożonarodzeniowego w Katowicach są Jarmarki Śląskie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz