×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Korzystanie z eventów gastronomicznych staje się stylem życia (wywiad)
Marek Dąbrowski, konsultant Food & Beverage w dziale powierzchni handlowych, Cushman & Wakefield/ fot. materiały prasowe

Korzystanie z eventów gastronomicznych staje się stylem życia (wywiad)

Autor: horecatrends.pl Data: 12 lipca 2019 14:02 | Aktualizacja: 17 lipca 2019 08:28

Do eventów gastronomicznych, zlotów food trucków czy targów śniadaniowych przekonała się już znaczna część społeczeństwa. Najczęściej i najchętniej uczestniczą w nich ludzie w wieku 25-35 lat, którzy mają stabilną sytuacją zawodową i zarobki powyżej średniej. Pozwala im to na regularne korzystanie z tego typu atrakcji, co z czasem staje się stylem życia – mówi serwisowi horecatrends.pl Marek Dąbrowski, konsultant Food & Beverage, Cushman & Wakefield.

Horecatrends.pl: Jak rozwija się street food latem? Jakie imprezy cieszą się największym powodzeniem?

Marek Dąbrowski, konsultant Food & Beverage, Cushman & Wakefield: Lato to dla street foodu czas największej ilości imprez, eventów, zjazdów. Czas bardzo wytężonej, ciągłej pracy, która wiąże się nie tylko z bezpośrednią obsługą klientów na wydarzeniach, ale jest również olbrzymim wyzwaniem logistycznym. Obecnie rynek ten jest na tyle rozwinięty, że organizacją imprez zajmują się profesjonalne firmy czy grupy gastronomiczne, które nabyły przez kolejne lata odpowiedniego doświadczenia i rozwinęły działalność na cały kraj. Kwestie zaopatrzenia, dojazdu czy noclegów zostają jednak w kwestii właścicieli marek gastronomicznych.

Lato to czas relaksu, zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu, i to właśnie w takiej scenerii odbywa się większość gastroeventów. Największym powodzeniem cieszą się wydarzenia wieczorne, powiązane z muzyką. Plenerowy koncert, Dj-ski set, występ znanego zespołu, piosenkarza czy kabaretu – to idealne towarzystwo dla letniej, streetfodowej oferty.

Drugim rodzajem eventów cieszących się największym powodzeniem są wydarzenia skierowane do rodzin z dziećmi. Pikniki rodzinne z dmuchanymi zamkami, zawodami sprawnościowymi, teatrzykiem czy warsztatami skierowanymi do dzieci, są zawsze dużą atrakcją. Eventy organizowane przy okazji świat i rocznic z udziałem straży pożarnej czy wojska przyciągają niezmiennie jak magnes.    

Czy zapotrzebowanie na takie imprezy dotyczy także mniejszych miast?

Imprezy streetfoodowe, od kilku lat będące już nieodłączną ofertą w dużych miastach, w coraz większym stopniu docierają do mniejszych miejscowości. Pomaga w tym coraz większa zasobność Polaków oraz coraz większa oferta kulturalna i rozrywkowa adresowana do lokalnych społeczności przez władze samorządowe. Trend jedzenia poza domem dotarł do małych miejscowości, a oferta jest tam coraz bogatsza, czemu sprzyja również rosnąca ilość food trucków i firm zajmujących się cateringiem i eventami.

Jakie lokalizacje są najbardziej pożądane do zorganizowania takiego eventu?

Letnie eventy gastro przyciągają najwięcej ludzi w miejsca dobrze skomunikowane, które jednocześnie zapewniają dodatkowe doznania i przeżycia. Jedzenie smakuje lepiej w ciekawym otoczeniu i luźnej, wakacyjnej atmosferze - stąd atrakcyjność miejsc nad wodą, wśród zieleni czy w starej pofabrycznej hali, kamienicy, dworcu. Ciekawie zaaranżowana i oświetlona przestrzeń, szczególnie jeśli na co dzień jest niedostępna, daje poczucie przeniesienia się, odkrywania nowego, odległego miejsca, kraju; oderwania się od codzienności i znanych obrazów.

Jakie elementy musi mieć takie wydarzenie, żeby ściągnęło tłumy?

Różnorodność oferty gastronomicznej wzbogacona o dodatkowe atrakcje to klucz do sukcesu. Niebagatelne znaczenie ma również komunikacja – łatwość dojazdu i często późnego powrotu, lub kontynuowania wieczoru w innej lokalizacji.

Uznane, sprawdzone marki działają jak magnes, a targi rękodzieła, wyrobów lokalnych artystów i rzemieślników, zorganizowana wyprzedaż, warsztaty ceramiczne, itp. są, poza muzyką, doskonałym uzupełnieniem i wyjątkowo pozytywnie korelują z ofertą gastronomiczną, dostarczając odwiedzającym atrakcyjną ofertę spędzenia wolnego czasu.

Dobrze jest też dotrzeć z informacją o wydarzeniu do jak najszerszego grona potencjalnych uczestników – obecność w social mediach (FB, Instagram), aplikacjach eventowych (np. Going, Eventbrite, Local, Pintrest), czy przewodnikach (np. Like a Local, Cool Cousin, Foursquare), jest elementem niezbędnym, o który musi zadbać organizator. Zaproszenie bloggerów i instagramerów, którzy opiszą i pokażą wydarzenie, jest również dobrym pomysłem.

Pamiętać należy, ze dobrze zorganizowany event, z dużą ilością pozytywnych komentarzy i zdjęć, jest gwarancją sukcesu jego kolejnej edycji.

Jaka grupa wiekowa z tego najczęściej korzysta?

Do eventów gastronomicznych, zlotów food trucków czy targów śniadaniowych przekonała się już znaczna część społeczeństwa. Najczęściej i najchętniej uczestniczą w nich ludzie w wieku 25-35 lat, którzy mają stabilną sytuacją zawodową i zarobki powyżej średniej. Pozwala im to na regularne korzystanie z tego typu atrakcji, co z czasem staje się stylem życia.

Co będziemy jeść w tym sezonie?

Niezmiennie królują burgery. Obowiązkiem jednak w tym sezonie jest oferta wegetariańska i wegańska. Coraz częściej kucharze eksperymentują z marynowaniem mięsa i warzyw, dzięki, czemu burgery potrafią zaskoczyć nutą orientu czy Azji.

Oferta wege dotyczy również popularnych: pizzy, buritto, tacos. czy pad thaia. Uznaniem cieszy się oferta kuchni gruzińskiej (chaczapuri, chinkali, blinciki tbilisuri) i koreańskiej (kimchi, jajangmyeon, dak-kkochi), oraz frytki belgijskie i lody rzemieślnicze. Wyraźne smaki i sposób podania wpływający na komfort jedzenia, są wyraźnie preferowane przez uczestników eventów.  

Jak dobierać koncepty gastronomiczne na takie eventy?

Należy postawić na różnorodność i dostosowanie oferty do profilu imprezy. Na wieczorne spotkania przy muzyce i alkoholu dobrym pomysłem będą koncepty z jedzeniem dobrze doprawionym i wyraźnym w smaku, mogą być również dania nieco cięższe, smażone i pieczone.

Na wydarzenia dzienne oferta obejmować powinna lżejsze potrawy, wrapy i sałatki. Nieodłączną i zróżnicowaną ofertę słodkości zapewnić musi organizator eventu dla dzieci.

Dziękujemy za rozmowę.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz