Street Food Polska: Sezon zaczął się rewelacyjnie! Food trucki cieszą się dużym powodzeniem; Fot. Katarzyna Ulańska

Street Food Polska: Sezon zaczął się rewelacyjnie!

Autor: Anna Wrona/horecatrends.pl Data: 11 maja 2021 15:55

Pierwsze wiosenne zloty food trucków pokazały, że zainteresowanie tymi imprezami jest ogromne. Oby tak dalej! Michał Skoczek, Street Food Polska, opowiada o początkach sezonu.

Horecatrends.pl: Jak w tym roku rozpoczął się sezon food truckowy? Czy pandemia wyrządziła znaczne straty czy w tym roku będzie jednak duże odbicie?

Michał Skoczek, Street Food Polska: W naszym przypadku sezon zaczął się rewelacyjnie. Nie chcę zapeszać, ale przynajmniej początek sezonu powinien pozwolić food truckom się odbić po zimie.

Czy wracają te same koncepty czy widać jednak przetasowanie na rynku? Jakich konceptów jest najwięcej? A może pojawili się już nowi gracze?

Po ubiegłorocznym sezonie, który trwał o połowę za krótko i po ciężkiej zimie raczej niewielu porywa się na nowości. My mamy raczej stałą ekipę food trucków, która sprawdziła się na naszych eventach przez lata, ale chętnie szukamy czegoś ciekawego i wspieramy, kiedy ktoś buduje nowy koncept, który zapowiada się ciekawie i świeżo. Zapraszam na nasze zloty, żeby spróbować np. sajgonek ze strusiem, chirashi-zushi czy miksu kuchni azjatyckiej i śląskiej.

Jak to wygląda od strony organizacyjnej? Czy organizacja zlotów jest bardzo utrudniona czy w zasadzie nie widzicie dużych zmian?

Pierwsze tegoroczne zloty upłynęły pod znakiem sprzedaży na wynos. Od nas jako organizatorów wymagało to m.in. wyznaczania stref bezpieczeństwa, oznakowania odległości, punktów dezynfekcyjnych i wszystkiego, co związane było z reżimem sanitarnym pozwalającym na sprzedaż na wynos. Powoli wraca możliwość ustawienia ław i stołów (od 15 maja), ale nadal wszystkie zloty należy organizować zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, więc pracy jest na pewno więcej niż przed pandemią.

Czy daty 15 maja i 29 maja coś zmieniają w Waszych przygotowaniach?

W przypadku food trucków jedyne co się zmieni, to możliwość postawienia ław i stołów dla konsumentów. Dla nas jako organizatorów otwierają się natomiast możliwości na zorganizowanie dodatkowych atrakcji, takich jak strefy dla dzieci, pokazy kulinarne czy koncerty.

Jak duże jest zainteresowanie? Czy wydać, że społeczeństwo jest "wygłodniałe" po wielu miesiącach zamknięcia?

Zainteresowanie jest ogromne. Ludzie maja po prostu dosyć ograniczeń i zamknięcia. Człowiek jest zwierzęciem stadnym, w dobrowolnym areszcie domowym wytrzymać może chyba tylko socjopata ;) Ludzie chętnie przychodzą na zloty, jedzą wspólnie i... dziękują, że mieli taką możliwość!

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Michał

    Jak widzę jakie jedzenie ostatnio wrzuca SFP to na wymioty mnie zbiera :) Nie wiem co tam się dzieje ale zaczęli promować zwykły syf a nie dobrą kuchnię.