×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
100 najbogatszych Polaków: właściciel sieci restauracji liderem, hotelarze na wysokich pozycjach
HoReCa na liście 100 najbogatszych Polaków "Forbesa"; fot. unsplash.com

100 najbogatszych Polaków: właściciel sieci restauracji liderem, hotelarze na wysokich pozycjach

Autor: oprac. PP Data: 24 lutego 2023 11:48 | Aktualizacja: 25 lutego 2023 07:44

Michał Sołowow, który jest właścicielem sieci restauracji North Fish jest na pierwszym miejscu listy 100 najbogatszych Polaków "Forbesa". W rankingu znaleźli się także właściciele hoteli.

Michał Sołowow właścicielem North Food Polska

Michał Sołowow z majątkiem wycenianym na 25,85 mld zł jest niekwestionowanym liderem listy 100 najbogatszych Polaków "Forbesa" w 2023 roku. W portfelu licznych inwestycji i biznesów Sołowowa znajduje się spółka North Food Polska zajmująca się prowadzeniem sieci restauracji.

North Food Polska S.A. powstała w 2002 roku. Obecnie North Food zarządza 46 restauracjami w segmencie restauracji szybkiej obsługi i restauracji z obsługą kelnerską w dwóch formatach: North Fish oraz John Burg.

North Fish to sieć restauracji specjalizujących się w rybach i owocach morza. Lokale znajdują się w najlepszych centrach handlowych w Polsce. Pod marką John Burg kryje się restauracja, która serwuje znakomite jakościowo burgery i steki z certyfikowanej wołowiny Black Angus.

North Food Polska S.A. jest częścią Grupy Kapitałowej, należącej do Michała Sołowowa, w skład której wchodzą firmy: Synthos, Cersanit, Barlinek czy Komfort, a także: 3DGence, New Era Materials, Homla i Corab.

Hotelarze na liście 100 najbogatszych Polaków

Na liście "Forbesa" znaleźli się także właściciele hoteli, m.in. Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki (10. i 11. miejsce; majątki wyceniane odpowiednio na 3,75 mld zł i 3,69 zł). To założyciele i właściciele spożywczego Polmleku, który jest właścicielem trzech hoteli: Zamek Gniew, Hotel ST. Bruno w Giżycku i Witoldówka w Krynicy.

Na 17. miejscu z kolei znalazł się Leszek Boruch (2,62 mld zł), który jest właścicielem grupy Chemirol. W ostatnich latach Boruch przejął też Polmos Toruń i kupił hotele: Solaris w Toruniu oraz Amazonkę w Ciechocinku.

Likusowie na liście najbogatszych Polaków

Wiesław, Tadeusz i Leszek Likusowie uplasowali się na 63. miejscu na liście najbogatszych Polaków 2023 wg "Forbesa". Zgromadzili majątek wart 1,24 mld zł. 

Jak podaje "Forbes", pierwsze duże pieniądze zarobili jednak w branży tytoniowej, a pierwszą ich inwestycją w luksus było przejęcie w 1997 r. najstarszego hotelu w Krakowie – Pod Różą. Przerobili go na jeden z pierwszych w Polsce hoteli butikowych. Potem do ich portfela dołączyły kolejne hotele: Stary, Copernicus, Monopol i Grand oraz najbardziej prestiżowy obiekt: 5-gwiazdkowy Hotel Warszawa. Dziś flagowym biznesem rodziny jest jednak warszawski dom handlowy Vitkac oraz powiązany z nim szybko rozwijający się sklep internetowy z luksusowa odzieżą Likus Concept Store.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz