Partnerzy portalu
10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Roślin Strączkowych Światowy Dzień Roślin Strączkowych; fot. unsplash.com

10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Roślin Strączkowych

Autor: www.horecatrends.pl Data: 10 lutego 2020 15:23

Dania z ciecierzycy, soczewicy, fasoli, grochu, soi są bogatym źródłem białka, błonnika, witamin z grupy B, żelaza, fosforu i wapnia. Dlatego są coraz częściej spożywane jako zamienniki mięsa. 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Roślin Strączkowych!

Celem święta, które po raz pierwszy obchodziliśmy w 2018 roku, jest uświadamianie ludzi na temat korzyści jakie przynosi spożywanie roślin strączkowych. 

Dietę bogatą w nasiona roślin strączkowych promują weganie i wegetarianie, ponieważ świetnie zastępują białko pochodzące z mięsa.

Rośliny strączkowe stanowią skłądnik wielu dań kuchni narodowych i regionalnych, takich jak hummus, daal, pieczona czerwona fasola. 

Suche nasiona roślin strączkowych mają również wpływ na światową gospodarkę. Są one powszechnie produkowane i spożywane w krajach rozwijających się. Mogę być uprawiane dla własnego spożycia lub w celach handlowych. Eksperci przewidują, że w przyszłości handel nasionami roślin strączkowych będzie wzrastać. Jednak produkcja nie będzie nadążać za popytem. Stały wzrost liczby ludności w krajach rozwijających się spowoduję, że będą one musiały polegać na imporcie tych nasion.

Garść inspiracji z okazji tego nietypowego świąta:

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz