Partnerzy portalu
10 października obchodzimy Światowy Dzień Owsianki 10 października obchodzimy Światowy Dzień Owsianki; fot. shutterstock

10 października obchodzimy Światowy Dzień Owsianki

Autor: horecatrends.pl Data: 10 października 2020 09:24

Owsianka to zupa lub kleik przyrządzony z płatków owsianych i mleka lub wody. Światowy Dzień Owsianki to pomysł szkockiej organizacji charytatywnej Mary’s Meals, która pomaga najbiedniejszych dzieciom i sierotom. Święto jest okazją, by spróbować owsianki w nowej dla siebie odsłonie.

Owsiankę na śniadanie jemy niemal od zawsze. A obecnie nowoczesna technologia robi z niej produkty, które wchodzą do menu przez cały dzień.

Spotyka się multum wariantów owsianki – wszystko zależy od inwencji kucharza w doborze dodatków smakowych. Do typowej owsianki w wersji na słodko dodaje się owoce (świeże lub suszone), przeciery owocowe, bakalie, orzechy, nasiona, pestki oraz przyprawia całość cynamonem (lub innymi przyprawami korzennymi), miodem, syropem klonowym oraz czasem – dla zrównoważenia słodyczy – solą. Tak przygotowana owsianka lub owsianka w „wersji podstawowej” wchodzi w skład tradycyjnych europejskich śniadań.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz