Partnerzy portalu
12 czerwca to Międzynarodowy Dzień Falafela 12 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Falafela/ fot. shutterstock

12 czerwca to Międzynarodowy Dzień Falafela

Autor: www.horecatrends.pl Data: 11 czerwca 2021 16:27

Falafel to popularna potrawa wegańska w krajach arabskich, która również w Polsce ma swoich zwolenników. W dobie rosnącego trendu wegańskiego w kuchni falafele zyskują na popularności. 12 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Falafela.

Falafel to jedno z czołowych dań kuchni arabskiej, w Polsce znane głównie jako wegetariańska wersja kebabu - często jest podawany w barach typu fast food jako wegańska alternatywa kebabu w picie.

Międzynarodowy Dzień Falafela - świętujemy 12 czerwca

Falafel to smażone kotleciki z ciecierzycy, bobu lub grochu. Mimo stale rosnącej popularności samo pochodzenie potrawy do dzisiaj pozostaje zagadką. Z jednej strony za ojczyznę strączkowych kulek uznaje się Izrael, z drugiej jednak do głosu dochodzi Egipt i to najprawdopodobniej właśnie stamtąd falafel rozpoczął swoją kuchenną ekspansję. 

Pierwotne założenie czyniło z falafeli postne danie koptyjskich chrześcijan, a ponieważ Aleksandria była wówczas prężnie działającym ośrodkiem portowym, kotleciki z ciecierzycy szybko zagościły na talerzach wielu państw Morza Śródziemnego, w tym Turcji. Stamtąd odbyły ostatni etap swojej podróży w nasze strony, głównie za sprawą imigrantów.

 

Z falafelem jest trochę jak z polskimi pierogami: wachlarz cen i rodzajów naprawdę robi wrażenie. 

Falafel - nie ma fal

Przypominamy, że w 2019 roku falafel stał się bohaterem przeróbki znanej piosenki Dawida Podsiadło, wówczas pisaliśmy, że trendy kulinarne wkraczają do świata muzyki. 

 

 

 


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz