Partnerzy portalu
12 kwietnia celebrujemy Dzień Czekolady 12 kwietnia świętujemy Dzień Czekolady/ fot. kolaż zdjęć Horecatrends.pl

12 kwietnia celebrujemy Dzień Czekolady

Autor: www.portalspozywczy.pl/ www.horecatrends.pl Data: 12 kwietnia 2021 10:58

Pandemia pandemią jednak mimo wszystko Polacy kupują coraz więcej czekolady. Nie ma się co dziwić - poprawia nastrój, wspiera układ krążenia no i jest po prostu smaczna. Panie i Panowie wszytskiego najsłodszego z okazji Dnia Czekolady.

  • Pochodzenie słowa czekolada pochodzi od słowa xocolatl - w dosłownym tłumaczeniu oznacza ono „gorzką wodę".
  • Polacy kochają czekoladę i wszelkie wariacje na jej temat. Chętnie sięgali po nią również podczas pandemii i lockdownów.
  • Wartość polskiego rynku słodyczy czekoladowych wynosi ponad 7,6 mld zł. I cały czas rośnie.

Jak informuje portalspozywczy.pl Polacy nie wyobrażają sobie lockdownu bez tabliczek czekolady i pralinek - te produkty kupuje się najczęściej. Szacuje się, że tak jak inni Europejczycy, statystyczny Polak zjada ponad 5 kg wyrobów z kakao rocznie. 

Nasiona kakaowca początkowo były wykorzystywane przez Majów do produkcji napoju dla najbogatszych o nazwie Xococalit (gorzka woda). Napój ten był również wykorzystywany podczas modłów i odpraw rytualnych. Xococalit był przyrządzany z roztartych ziaren kakaowca z miodem, chili bądź z kukurydzą. 

Dzięki odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba nasiona kakaowca mogły zostać przewiezione do Europy. Uwagę na nasiona kakaowca zwrócił Hernán Cortés, gdy w 1518 roku odkrył silos zawierający 100 milionów ziaren kakaowca, posortowanych w 40 tys. składowanych ładunków. Jednak dopiero w XVII wieku popularne stały się roztarte ziarna kakaowca, które zostały zalane ciepłą wodą z dodatkiem cukru.

W 1828 Casparus van Houten Senior opatentował metodę proszkowania nasion kakaowca a jego syn wynalazł proces alkalizowania czekolady zwany dutchingiem. Francis Fry z połączonego kakao, cukru i rozpuszczonego tłuszczu kakaowego wylanego do formy uzyskał pierwszą tabliczkę czekolady. Konszowanie czekolady zostało wynalezione przez Rudolphe’a Lindta - inofmuje Wikipedia.

Badania dowodzą, że w czekoladzie można znaleźć kilkaset substancji mających dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, m.in. żelazo, magnez, potas, błonnik czy antyoksydanty. W czekoladzie mlecznej i białej znajdziemy też większą ilość wapnia. Za najzdrowszą odmianę, jest uważana czekolada gorzka. Ten smakołyk ma doskonały wpływ na nastrój, samopoczucie i myślenie – działa energetyzująco i pomaga w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na węglowodany. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz