×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady
12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady; fot. shutterstock

12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady

Autor: materiał prasowy/portalspozywczy.pl Data: 12 kwietnia 2022 08:46 | Aktualizacja: 12 kwietnia 2022 09:15

Statystyczny Polak zjada w ciągu roku ok. 60 tabliczkek czekolady. Dziś świętujemy Światowy Dzień tego smakołyku!

Czekolada może być mleczna lub gorzka, w tabliczce lub pitna, nadziewana i twarda. Dodaje się ją do deserów, ale też bywa oryginalnym dodatkiem do mięs. Przypisuję się jej magiczne właściwości, znane są związane z nią rytuały. 12 kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady.

Właściwości czekolady

Czekolada uchodzi za jeden z bardziej odżywczych łakoci. Powoduje wzrost poziomu serotoniny, a tym samym poprawia humor. Najbardziej polecana jest ta gorzka, z dużą ilością miazgi kakaowej (powyżej 70 proc.) Kakao stanowi źródło cennych składników, takich jak magnez, potas, żelazo i antyoksydanty. Obniża cholesterol, reguluje pracę serca, ma korzystny wpływ na układ krwionośny (przewidziała powstawaniu zakrzepów). Opóźnia też starzenie.

Kto lubi czekoladę?

Nasz kraj to czekoladowa potęga. Statystyczny Polak zjada jej rocznie około 6 kilo, czyli 60 tabliczek – pięć miesięcznie. Ale nie jesteśmy w tym rankingu liderami. Więcej od nas kakaowego przysmaku zjadają Szwajcarzy, Niemcy, Anglicy czy Szwedzi.

Ceny kakao

Jak mówi serwisowi portalspozywczy.pl Paweł Kowalski, ekspert sektora rolno-spożywczego w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao S.A, ceny kakao na rynkach światowych zareagowały negatywnie na wzrost napięć wokół Ukrainy i jeszcze przed wybuchem wojny notowały dość wyraźne spadki w porównaniu z poziomami z początku lutego.

Nie widać przesłanek do spadku cen słodyczy

- Po stronie kosztowej trudno zatem raczej oczekiwać przesłanek przemawiających za spadkiem cen słodyczy. Z drugiej strony, wysoka inflacja i szybko rosnące koszty życia mogą coraz mocniej skłaniać konsumentów do ograniczenia wydatków na inne niż podstawowe produkty spożywcze. Taka kombinacja może wywierać coraz silniejszą presję na ekonomikę producentów, jako że prawdopodobnie trudniej będzie im przerzucać koszty produkcji na ceny wyrobów – dodaje Paweł Kowalski.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz