×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
15 marca to Dzień Piekarzy i Cukierników
15 marca to Dzień Piekarzy i Cukierników

15 marca to Dzień Piekarzy i Cukierników

Autor: horecatrends.pl Data: 15 marca 2021 11:03 | Aktualizacja: 15 marca 2023 08:58

Zawodowi cukiernicy i piekarze obchodzą swoje święto 15 marca, ponieważ w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa.

Kim był św. Klemens?

Klemens Maria Hofbauer - urodził się w Tasovicach na Morawach. Od najmłodszych lat zafascynowany wszystkim, co związane z wypiekami. Pracował jako czeladnik piekarski w rodzinnym mieście – w 1770 roku zaczął pracę w przyklasztornej piekarni w Klosterbrück. Na skutek wojen i toczących się przez Europę chorób do zakonu przybywały niezliczone ilości biednych, głodnych i skrzywdzonych. Piekarz nikomu nie odmawiał pomocy. Potem pojechał do Włoch, został biskupem, a następnie uczył łaciny. Został redemptorystą, a na szczególną uwagę zasługuje jego pobyt w Polsce (aż 21 lat), w trakcie którego podejmował się pracy duszpasterskiej. Do końca pozostawał wierny swojej największej pasji – wypiekaniu chleba - czytamy w serwisie Akademia Mistrza.

Piekarnie i cukiernie skorzystają z tańszego gazu

Piekarnie, cukiernie i spółdzielnie będą mogły skorzystać z tańszego gazu. Prezydent podpisał ustawę dot. wsparcia dla piekarni i ciastkarni w związku z wysokimi cenami gazu.

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 kwietnia z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh oprócz piekarni i ciastkarni, będą mogły korzystać też spółdzielnie spożywcze.

"To bardzo dobra wiadomość, na którą czekali właściciele piekarni i cukierni, ale również konsumenci" - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szacuje, że z pomocy skorzysta ok. 3,3 tys. przedsiębiorstw.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz