19 stycznia to Dzień Popcornuwww.horecatrends.pl - 19 stycznia 2021 09:36


Historia kukurydzy ma ponad 10 tysięcy lat. Jej kolebką jest Meksyk - ojczyzna kuchni, w której kukurydza i czerwona fasola odgrywają istotną rolę. 19 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Popcornu. Wiecie co z tym zrobić!Popcorn - to przekąska z prażonych w wysokiej temperaturze ziaren kukurydzy, co powoduje ich „spuchnięcie” i wyrzucenie z wnętrza miękkiej, chrupiącej, białkowo-skrobiowej masy. 

{instagram;https://www.instagram.com/p/CKI7Y94gNQ8/}

Żółte ziarno służy do wyrobu mąki i kaszy kukurydzianej, płatków śniadaniowych, a nawet alkoholi, takich jak corn whisky. {instagram;https://www.instagram.com/p/B7g5DmmAjfU/}

Na świecie kukurydza najchętniej spożywana jest w formie popcornu, który kojarzy się przede wszystkim z seansami w kinach.

{instagram;https://www.instagram.com/p/B7jcjAGjouq/}

Według odkryć archeologicznych na terenach obecnego Meksyku, prażenie kukurydzy mogło być jednym z pierwszych sposobów jej przyrządzania. Prażenie kukurydzy było znane także wśród Azteków, Inków i innych plemion Indian północnoamerykańskich. Na stanowiskach archeologicznych w Peru znaleziono resztki prażonej kukurydzy z 4700 roku p.n.e. - inoformuje Wikipedia.

W Ameryce w XIX w. popcorn był podawany na śniadanie w formie „owsianki” czy „kaszki”, puddingów, ciast, a także jako dodatek do zup, sałatek i innych dań. Zmieszany z melasą był pierwowzorem słodkiej przekąski Cracker Jack. W USA w latach 80. XIX w. był popularną przekąską, a później stał się nieodłącznym elementem kin, a następnie seansów telewizyjnych w domu.