Partnerzy portalu
1 lipca to Międzynarodowy Dzień Owoców 1 lipca to Międzynarodowy Dzień Owoców/ fot. shutterstock

1 lipca to Międzynarodowy Dzień Owoców

Autor: www.horecatrends.pl Data: 01 lipca 2021 09:21

Specjaliści do spraw żywienia zapewniają, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy. 1 lipca obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Owoców więc spokojnie możemy pozwolić sobie na większą dawkę witamin.  

Niskie krajowe spożycie owoców i warzyw to jedna z podstawowych naszych wad żywieniowych. Największym ograniczeniem konsumpcji jest postrzeganie owoców i warzyw jako dodatek.

Przeciętny Polak w 2020 r. zjadł blisko 3,9 kg owoców oraz ponad 7,7 kg warzyw. Co ciekawe, grupą, która kupiła najwięcej owoców i warzyw są emeryci i renciści. W zeszłym roku w ich miesięcznej diecie było ponad 5 kg owoców i ponad 10 kg warzyw. Pozostałe analizowane grupy, czyli pracownicy i pracujący na własny rachunek, kupili niecałe 11 kg takich produktów.

Jak wynika z badań Kantar, owoce i warzywa znalazły się na czele listy produktów, których Polacy chcą jeść więcej. Natomiast dwóch na pięciu Polaków (40 proc.) deklaruje, że nie chce zmieniać swoich nawyków żywieniowych.

- 38 proc. badanych chciałoby spożywać więcej owoców, natomiast 37 proc. warzyw. Dla 16 proc. dobrym pomysłem byłoby częstsze spożywanie soków owocowych i warzywnych, a 9 proc. skłania się ku przetworom - mówi Agata Zadrożna, ekspertka Kantar Public.

Mniejszy odsetek wymienia potrzebę zwiększenia produktów zawierających złożone węglowodany oraz roślinne zamienniki mięsa i nabiału (6 proc.), natomiast 5 proc. potrzebuje więcej mięsa oraz przetworów mięsnych.

Truskawki - ulubiony owoc Polaków

Sezon na polskie owoce otworzyły truskawki. Ich status pokazały tegoroczne wyniki „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” realizowanych przez firmę badawczą Kantar. Truskawki to ulubiony owoc Polaków i najbardziej wyczekiwany owoc sezonowy.

Prozdrowotna dieta pełna soczystych owoców to najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu. Do codziennego menu warto włączyć produkty bogate w błonnik. Jeśli nie wiemy od czego zacząć dietę oczyszczającą, najlepiej zacząć od spożywania większej ilości warzyw i owoców.

Owoce - przekąski, deser, danie główne

Owoce stanowią doskonałą przekąskę i nieco osłodzą codzienną dietę. Wśród owoców, które zawierają składniki odżywcze o właściwościach antyoksydacyjnych, które mogą poprawić ogólny stan zdrowia, wymienia się: jabłka, jagody, figi, winogrona, kiwi, mango, pomarańcze, maliny, truskawki, arbuz.

 

A na które owoce i w jakiej formie Wy stawiacie?

 

 


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz