Partnerzy portalu
24 maja to Dzień Ślimaka 24 maja obchodzimy Dzień Ślimaka. Francuzi je uwielbiają a Polacy jeszcze się ich uczą/ fot. shutterstock

24 maja to Dzień Ślimaka

Autor: www.horecatrends.pl Data: 24 maja 2021 11:29

Mają sporo różnych właściwości odżywczych a od setek lat uważane są również za afrodyzjak.  Francuzi je uwielbiają a Polacy jeszcze się ich uczą. 24 maja to Dzień Ślimaka i świetna okazaja, żeby skosztować tych przysmaków.

Ślimaki podobno w Polsce były dostępne już w latach 70 tych. Można było je kupić za dolary na Zachodzie lub za pośrednictwem magazynów centralnych, przy obsłudze grup i turystów zagranicznych. Traktowano je w kategorii nowinek. Były bardzo drogie, więc dostępne wyłącznie dla zamożnych konsumentów m.in. w drogich knajpach. 

Francuzi kochają polskie ślimaki

Francuzi coraz bardziej lubią ślimaki winniczki (Helix pomatia), czyli największe lądowe ślimaki występujące w Polsce. Coraz więcej osób dostrzega ich walory smakowe. 

Ślimaki można podawać np. gotowane, pieczone, duszone, smażone, mielone, marynowane, albo jako pasztet. 100 gramów ślimaka to około 80 kalorii. Ślimaki uważane są za smaczne i ekologiczne.

Polska powoli  wyrasta na coraz większego producenta i eksportera ślimaków. Większość ślimaków z Polski trafia na eksport do Europy Zachodniej i zajadają się nimi głównie Francuzi i Włosi.

Ślimaki - wartości odżywcze

Wzrost świadomości Polaków i coraz większe zainteresowanie zdrową żywnością, czy moda na zdrowy styl życia i diety, przyciąga uwagę do ślimaków, które są produktem o bardzo atrakcyjnych walorach odżywczych.

Ślimaki jadalne są daniem zdrowym i bardzo energetyzującym. W 100 gramach mięsa znajduje się 25 gr białka i jedynie 2 gr tłuszczu, ale tylko 0,07 gr cholesterolu. Ślimaki zawierają także wiele cennych minerałów, takich jak fosfor, magnez, żelazo, wapń, selen, cynk, witamina E, witamina B6 oraz witaminę C. Dodatkowo są niskokaloryczne, bo zjedzenie tej porcji dostarcza jedyne 81 kcal. Mięso ślimaków jadalnych jest wskazane w stosowaniu diety wysokoproteinowej, niskotłuszczowej i niskoenergetycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz