Partnerzy portalu
25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu 25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu; fot. unsplash

25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu

Autor: oprac. AW Data: 25 października 2022 09:34

Makaron to niezmiennie jedno z najbardziej popularnych dań, które podbija podniebienia smakoszy z całego świata. 25 października pasta, uwielbiana w różnych odsłonach, obchodzi swoje święto. To okazja do celebracji dnia przez społeczność Glovo. Spośród wszystkich użytkowników aplikacji najwięcej makaronów zamówił Polak. Bolognese, a może Carbonara – który smak jest najchętniej wybierany w naszym kraju?

  • 7 milionów makaronów dostarczyło Glovo w ciągu ostatnich 12 miesięcy na całym świecie, w tym prawie 1 milion w Polsce
  • Polak jest użytkownikiem Glovo, który zamówił najwięcej makaronów w ciągu ostatnich 12 miesięcy - 1157!
  • Najczęściej wybieranym makaronem na świecie jest Spaghetti Carbonara - stanowi 15% wszystkich zamówień. Z kolei w Polsce wygrywa Bolognese, których zamówiono ponad 100 000
  • Polacy zamówili niewiele mniej makaronów niż… Włosi! Odpowiednio 12,8% oraz 16,1% światowej konsumpcji. Jednak najwięcej makaronów zamawiają Hiszpanie

Makaron, który pokochał cały świat, 25 października obchodzi swoje święto. Potrawa zdobyła uznanie wśród miłośników jedzenia za wyjątkowy smak, wiele możliwości podania i łatwość przygotowania – tak, to danie, z którym w kuchni poradzi sobie każdy.

Historia makaronu: Z Bliskiego Wschodu do Europy 

W błędzie są jednak Ci, którzy korzeni makaronu upatrują w słonecznej Italii. Jak się okazuje z badań archeologicznych, historia popularnego dania sięga cztery tysiące lat wstecz i przenosi nas do odległych Chin. Makaron na Dalekim Wschodzie do dziś przygotowywany jest przede wszystkim z mąki ryżowej. W innej odsłonie, danie wyrabiane z pszenicy durum, spopularyzowali  na całym świecie Włosi i to właśnie im przypisuje się pierwszeństwo w zbieraniu laur za wyjątkowy smak pasty. Mieszkańcy Italii zaproponowali wiele opcji jej przygotowania, opierając przepisy na dodatkach, m.in. sosach. Różnorodne połączenia podbiły kubki smakowe mieszkańców całego świata, którzy chętnie odtwarzają pastę w swoich domach. Danie to nie wymaga specjalistycznej wiedzy, czy dostępu do urozmaiconych produktów. Obecnie jednak, duża liczba codziennych obowiązków powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na zamówienie makaronu online. 

Polacy prawie jak Włosi

Glovo globalnie zrealizowało w ciągu ostatnich 12 miesięcy 7 mln dostaw makaronu, z czego w Polsce liczba ta wyniosła ponad 900 tys. Co ciekawe, spośród wszystkich użytkowników platformy delivery, Polacy uwielbiają makaron prawie tak jak Włosi, plasując się na czwartej pozycji pod względem konsumpcji (12,8% wszystkich zamówień w Glovo). Podium należy kolejno do mieszkańców Hiszpanii (24%), Rumunii (18,5%) i Włoch (16%). Pasta jedzona jest w wielu wariantach smakowych.

Najbardziej popularne na świecie pozostają: długie i cienkie Spaghetti, rurki Macaroni, zapiekana Lasagne, pierożki Ravioli i wstążki Tagiatelle. Polacy najchętniej korzystają z przepisów na makaron Bolognese, z kurczakiem, Carbonara i wege. Polak okazał się także użytkownikiem Glovo, który w ciągu 12 miesięcy zamówił największą liczbę makaronów - 1 157! 

Użytkownicy Glovo mogą za pomocą aplikacji zamówić, poza jedzeniem: produkty spożywcze, akcesoria domowe, kosmetyki, kwiaty, słodycze, artykuły papiernicze i wiele innych. Platforma jest już dostępna w ponad 170 miastach w Polsce.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz