Partnerzy portalu
25 sierpnia to Dzień Polskiej Żywności. Za co ją kochamy?!? 25 sierpnia to Dzień Polskiej Żywności/ fot. shutterstock

25 sierpnia to Dzień Polskiej Żywności. Za co ją kochamy?!?

Autor: MB; www.horecatrends.pl Data: 25 sierpnia 2020 10:02

Dzień polskiej żywności przypada 25 sierpnia, święto jest obchodzone od 2013 roku. Data nie jest przypadkowa, pod koniec sierpnia stragany i sklepowe półki są pełne polskich świeżych warzyw i owoców, a rolnicy świętują dożynki i cieszą się zbiorami. Celem tego dnia jest przypomnienie jak ciekawa i bogata jest oferta rodzimych producentów żywności - informuje kalbi.pl. A Wy za co kochacie polską żywność?!?

25 sierpnia to Dzień Polskiej Żywności. To dzień, w którym możemy docenić rodzime produkty i bez kompleksów delektować się nimi bez ograniczeń.

W Polsce rocznie produkuje się żywność o wartości ponad 250 mld zł (dane 2018 r.). W porównaniu do roku 2010 nastąpił wzrost o 57%. Z biegiem lat rosły dostawy żywności na rynek krajowy, ale też zwiększało się znaczenie eksportu. Szacuje się, że rocznie około 40% żywności jest lokowane na rynkach zagranicznych, głównie w krajach Unii Europejskiej. W 2019 r. wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski była wyższa o 7% w relacji rocznej oraz wyższa o 135% niż w roku 2010. Ważną przewagą jest duży potencjał produkcyjny krajowego sektora. Polska jest numerem jeden w UE m.in. w produkcji drobiu, żyta oraz jabłek. Jest też jednym z największych producentów pozostałych zbóż i owoców, buraków cukrowych, rzepaku, mięsa wieprzowego i wołowego - informuje Santander.

Polacy od pewnego czasu coraz chętniej kupują lokalnie i sezonowo. Polską żywność doceniają zarówno konsumenci, retailerzy jak i restauratorzy!

Nie jest tajemnicą, że polskie owoce i warzywa to skarb, który większość z nas potrafi docenić!!! Nic w tym dziwnego, nasze ziemniaki, buraki, kapusty ale też truskawki, maliny, śliwki czy jabłka to smaki, których nie da się zastąpić...

Kwestia przechowywania!

Nie tylko wege!

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz