×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
28 marca świętujemy Dzień Żelków
fot. pexels.com

28 marca świętujemy Dzień Żelków

Autor: horecatrends/portalspozywczy.pl Data: 28 marca 2019 08:35 | Aktualizacja: 28 marca 2019 08:40

Dzień Żelków przypada na 28 marca. Ze względu na smak, różnorodność kolorów i kształtów mają one sporą rzeszę małych i dużych fanów. W kategorii tej nie brakuje też ciekawych innowacji.

Rynek słodyczy w Polsce ciągle się rozrasta. Przybywa nowych produktów, pojawiają się nowe smaki kształty i opakowania. Przyglądając się konkretnym grupom słodyczy uwagę zwracają zwłaszcza żelki, których kategoria rośnie i wciąż ma przed sobą jeszcze duży potencjał. 

Tradycyjne żelki powszechnie obecne na rynku składają się w głównej mierze z syropu glukozowo fruktozowego, cukru, żelatyny, barwników i aromatów pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, czasem zawierają też dodatek soku owocowego i/lub witamin. Produkty tego typu zwykle nie dostarczają wartości odżywczych, a jedynie energii. Nadmierne spożycie fruktozy pochodzącej z wyżej wymienionego syropu powoduje wzmożoną lipogenezę, co skutkuje odkładaniem się tłuszczu w okolicach brzucha, prowadząc do niebezpiecznej otyłości trzewnej. Wśród składu surowcowego handlowych żelek można znaleźć barwniki syntetyczne takie jak np. czerwień koszenilowa – podejrzewana o możliwość powodowania nadpobudliwości u dzieci, żółcień chinoninowa – powodująca objawy alergiczne.

W kategorii tej nie brakuje jednak innowacji. W ubiegłym roku na SGGW na Wydziale Nauk o Żywności wyprodukowano żelki na bazie koncentratów warzywnych z marchwi oraz buraka, które wzbogaciły błonnikiem (inuliną) oraz ekstraktem polifenolowym z rośliny zwanej „dzikim ogórkiem”. Por. Studentki SGGW stworzyły warzywne żelki

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz