30 lipca to Międzynarodowy Dzień Sernika 30 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sernika/fot. shutterstock

30 lipca to Międzynarodowy Dzień Sernika

Autor: www.horecatrends.pl Data: 30 lipca 2021 12:37

Podobno sernik podawano już starożytnym olimpijskim atletom. Dziś ten słodki deser cieszy się popularnością niemal na całym świecie. Do Polski sernik sprowadził król Jan III Sobieski.

30 lipca celebrujemy  Międzynarodowy Dzień Sernika.

Oprócz zmielonego twarogu, podstawowymi składnikami sernika są jajka, cukier, masło, mąka pszenna. Do sernika można dodać również różnorodne produkty, takie jak rodzynki, migdały, orzechy, skórkę pomarańczową. 

Często masa serowa wykładana jest na uprzednio podpieczony spód z ciasta kruchego lub półkruchego. Sernik występuje w wielu odmianach, może być m.in. pieczony, gotowany lub przygotowany na zimno.

Sernik - pochodzenie przysmaku

Sernik znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie. Jego obecność na polskich stołach zawdzięczamy prawdopodobnie Janowi III Sobieskiemu.

Najbardziej tradycyjna forma sernika pochodzi z krajów niemieckojęzycznych. Stąd często ciasto to nazywane jest "wiedeńskim".

Sernik - ile ma kalorii

Zwykły sernik ma około 300 kcal na 100g. Większy kawałek nawet 400 kcal. Jeżeli jednak ciasto polejemy polewą czekoladową, to już mamy w porcji nawet 600 kcal.

Sernik zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które zwiększają ryzyko zawału, wzrostu złego cholesterolu, a także cukru. Niestety nie  jest obojętny dla naszej wagi. Niestety ma też wysoki indeks glikemiczny IG 73.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz