×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
4 stycznia to Dzień Spaghetti. Jakie są najpopularniejsze rodzaje spaghetti?
4 stycznia obchodzimy Dzień Spaghetti. / fot. unsplash

4 stycznia to Dzień Spaghetti. Jakie są najpopularniejsze rodzaje spaghetti?

Autor: Jakub Szymanek Data: 04 stycznia 2023 10:48

Spaghetti pozostaje jednym z najbardziej popularnych rodzajów makaronów na świecie. 4 stycznia to Dzień Spaghetti.

Skąd się wzięło spaghetti i kto je wymyślił?

Makaron spaghetti podany z kolorowym sosem przygotowanym na bazie warzyw i mięsa to symbol Włoch. W związku z tym dużo osób kojarzy i uważa Włochów za tych, którzy wymyślili makaron. Z kolei różne media wskazują Grecję jako kraj, w którym po raz pierwszy zajadano się makaronem. Natomiast jeszcze inne źródła wskazują Chiny jako kraj, w którym wynaleziono długie nitki makaronu.

Jaki wybrać i ugotować makaron spaghetti?

Makaron spaghetti wrzucamy bez łamania do gotującej, osolonej wody. Następnie gotujemy go przez kilka minut, w zależności od rodzaju makaronu, aż stanie się al dente. Po tym makaron odcedzamy (nie przelewamy zimną wodą), mieszamy z sosem, posypujemy serem i mamy gotowe danie do zjedzenia.

Co jest kluczowe przy wyborze makaronu?

Wybierając makaron warto zwrócić uwagę na jego skład surowcowy. Składniki wymienione na początku listy składu surowcowego znajdują się w produkcie w największej ilości. Tu warto zwrócić uwagę na stopień przemiału mąki użytej do produkcji makaronu. Mąka mniej oczyszczona zawiera nie tylko więcej błonnika pokarmowego, ale i składników mineralnych oraz witamin. Wartość odżywczą makaronu wzbogaca też dodatek innych mąk niż pszenna np. mąki gryczanej, jaglanej czy żytniej, które zwykle są też mniej przetworzone.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje spaghetti?

Polacy podczas wizyt w restauracjach lub przygotowując samemu w domu najczęściej decydują się na makaron alla bolognese, z kurczakiem, carbonarę i wege.

Z kolei wśród najbardziej popularnych dań na świecie ze spaghetti w roli głównej znajdziemy wspomniane bolognese i carbonarę oraz spaghetti aglio e olio, spaghetti napoletana i spaghetti alla puttanesca. 

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz