×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
5 sierpnia to Dzień Ostrygi
5 sierpnia świętujermy Dzień Ostrygi /fot. shutterstock

5 sierpnia to Dzień Ostrygi

Autor: www.horecatrends.pl Data: 05 sierpnia 2021 12:21

Ostryga jadalna to według Wikipedii najcenniejszy mięczak jadalny, obecny w diecie człowieka co najmniej od starożytności. Stanowi wartościowy i zdrowy pokarm. Jest też znanym afrodyzjakiem.

Ostryga jadalna to według Wikipedii gatunek osiadłego małża nitkoskrzelnego z rodziny ostrygowatych (Ostreidae), opisany przez Karola Linneusza w 1758 roku w Systema Naturae, najcenniejszy mięczak jadalny, obecny w diecie człowieka co najmniej od starożytności. Stanowi wartościowy i zdrowy pokarm.

Ostrygi - jakie mają właściwości

Ostrygi są niewielkie a jednak posiadają w sobie wiele niezbędych z punktu widzenia żywienia, składników odżywczych, takich jak białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3), jak również są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych - informuje portal dietetycy.org.pl.

Ostrygi - ile mają kalorii

Jedna porcja ostryg, mimo niewielkiej wartości kalorycznej – tylko 68 kcal, jest w stanie zapewnić bogaty profil składników odżywczych, ważnych dla zachowania dobrego zdrowia, oraz może nas uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość.

Surowe ostrygi mogą przenosić potencjalnie szkodliwe bakterie i wirusy.  Dlatego organizacje zdrowotne zalecają gotowanie przed jedzeniem, aby zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych infekcji - informuje portal dietetycy.org.pl.

Ostrygi - gdzie występują

Ostrygi występują w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego – wzdłuż wybrzeży Europy (stąd spotykana czasem nazwa ostryga europejska), od Norwegii po okolice Maroko – oraz w całym basenie Morza Śródziemnego, aż po Morze Czarne. 

Ostrygi są afrodyzjakiem

Ostrygi i małże  to afrodyzjaki, które samym wyglądem i zapachem oddziałują na męską wyobraźnię, pobudzając zmysły i zwiększając tym samym pożądanie - informuje serwis www.doz.pl.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz