6 maja to Międzynarodowy Dzień Bez Diety 6 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Diety; fot. shutterstock

6 maja to Międzynarodowy Dzień Bez Diety

Autor: horecatrends.pl Data: 06 maja 2021 09:15

Dieta to sposób odżywiania a nie sposób na stracenie zbędnych kilogramów. 6 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Diety.

6 maja to Dzień Bez Diety

Czym jest dieta? Sposobem odżywiania. Potocznie to określenie jest używane nieprawidłowo, w stosunku do diet odchudzających.

Słowo “dieta” wywodzi się ze starogreckiego słowa diaita, oznaczającego styl życia. 

Dieta to sposób odżywiania a nie synonim odchudzania. Jak się dobrze odżywiamy to nie stosujemy diet redukcyjnych. 

Dietetyka to nauka o racjonalnym żywieniu człowieka, łącząca wiedzę takich nauk jak: biologia, biochemia, fizjologia i patofizjologia, medycyna kliniczna, higiena, profilaktyka zdrowotna, technologia żywności i technologia gastronomiczna.

Dieta planetarna. Co to takiego?

Produkcja żywności ma znaczący wpływ na postępujące zmiany klimatu. Do powstawania dużej ilości gazów cieplarnianych przyczynia się m.in. rolnictwo. Problemem są także malejące zasoby wody słodkiej. Odpowiada za to m.in. zapotrzebowanie na nią w kontekście hodowli bydła oraz produkcji wołowiny (na 1 kilogram wołowiny jest to około 10-30 tysięcy litrów wody). Woda przy produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego jest zużywana dużo szybciej niż przy produkcji żywności roślinnej. Dlatego tak ważne jest, by nasza dieta zmieniała się w stronę bardziej roślinnej. Warto zamiast produktów zwierzęcych, częściej sięgać po ich roślinne zamienniki. Będzie to także korzystne dla naszego zdrowia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz