×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
6 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
6 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara / fot. shutterstock

6 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara

Autor: www.horecatrends.pl Data: 06 sierpnia 2021 10:07 | Aktualizacja: 06 sierpnia 2021 12:31

Piwo to najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy na świecie, popularnością ustępuje tylko wodzie i herbacie. Co roku w pierwszy piątek sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara – święto tego trunku i wszystkich tych, którym go zawdzięczamy.

Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara powstał z inicjatywy dwóch Amerykanów z San Francisco - Jesse Avshalomova i Evana Hamiltona. Od 2008 r. obchodzony jest na całym świecie. Inicjatorzy zachęcali, by ten dzień uczcić w gronie przyjaciół i znajomych, a także wzajemnie obdarowywać się piwem. 

Początki zawodu piwowara (po staropolsku zwanego mielcarzem) sięgają średniowiecza, kiedy nastąpił rozwój miast, a także rzemiosła piwnego i ustawodawstwa w tym zakresie. Z czasem, na początku w Anglii i Belgii, zaczęły powstawać cechy piwowarów, które regulowały kwestie praktyk czeladniczych i ograniczały dostęp do tego fachu, ustalając zasady otrzymania tytułu mistrza piwowarskiego. Piwowarzy uczyli się w praktyce, najpierw przyglądając się pracy mistrzów, potem pomagając przy procesie warzenia, zdobywając  pozycję piwowara  dopiero po kilku latach. 

Co roku wypija się na świecie 133 miliardy litrów piwa. Niekwestionowanym liderem w tym spożyciu jest od lat Republika Czeska. Dorosły Czech wysusza w ciągu roku 132 litry tego napoju. Statystyczny Kowalski wypija zaś rocznie około 100 litrów piwa.

 

Piwo bezalkoholowe polskim hitem eksportowym

 

Polska jest 4. producentem piwa bezalkoholowego w UE. W polskim eksporcie rośnie znaczenie tego trunku, którego głównymi odbiorcami są Francja, Węgry i Włochy - wskazał w analizie Polski Instytut Ekonomiczny.

Polska jest drugim w UE, po Niemczech, producentem piwa ze słodu i jego 14. eksporterem na świecie. Wielkość produkcji sprzedanej w 2019 r. wyniosła, według Eurostatu, 3,9 mld litrów, co oznacza, że co dziewiąte piwo w Unii Europejskiej zostało wyprodukowane w Polsce. "Jednocześnie jesteśmy 4. w Unii producentem piwa bezalkoholowego, z produkcją sprzedaną w wysokości blisko 165 mln litrów" - wskazano w analizie opublikowanej w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Zauważono, że większość produkowanego w polskich browarach piwa trafia wprawdzie do konsumpcji wewnętrznej, ale od kilku lat w obu kategoriach napojów rośnie ich eksport z Polski. "W 2020 r. udział Polski w światowym eksporcie piwa słodowego wyniósł 1,6 proc. i był o 0,3 pkt. proc. wyższy niż rok wcześniej" - zauważono.

Mimo pandemii wartość polskiego eksportu piwa ze słodu wzrosła w 2020 r. o 13,1 proc. w porównaniu z 2019 r. "To bardzo dobry wynik zważywszy na ograniczenia w funkcjonowaniu sektora hotelarsko-gastronomicznego (HORECA)" - ocenił PIE. Zwrócono uwagę, że w ub.r. Polska sprzedała za granicę 404,6 mln litrów o wartości 212,2 mln euro. Głównymi nabywcami polskich piw byli Holendrzy (w 2020 r. odpowiadali za 14,3 proc. wartości polskiego eksportu tego trunku) oraz Niemcy (12,1 proc.) i Włosi (8,5 proc.). Ważnymi odbiorcami byli także Węgrzy, Francuzi, Brytyjczycy i Irlandczycy. W pierwszej dziesiątce największych odbiorców polskiego piwa ze słodu znalazły się też kraje pozaeuropejskie: Korea Południowa (7 proc. wartości sprzedaży), Chiny (5,9 proc.) i USA (3,6 proc.) - wymieniono, powołując się na dane GUS. "Szczególnie dynamicznie rośnie sprzedaż piwa słodowego do Chin - w 2020 r. jej wartość była ponad czterokrotnie większa niż rok wcześniej" - zauważyli analitycy.

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz