Partnerzy portalu
7 lipca to Światowy Dzień Czekolady. Skąd ją znamy, za co kochamy Pochodzenie słowa czekolada pochodzi od słowa xocolatl - w dosłownym tłumaczeniu oznacza ono „gorzką wodę"./ fot. shutterstock

7 lipca to Światowy Dzień Czekolady. Skąd ją znamy, za co kochamy

Autor: www.horecatrends.pl Data: 06 lipca 2021 11:58

Polacy kochają czekoladę i wszelkie wariacje na jej temat. Chętnie sięgali po nią również podczas pandemii. Dzisiaj, z okazji Światowego Dnia Czekolady - warto skusić się choćby na tabliczkę.

  • Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca. Jednak w Polsce czekolada ma swoje święto także 12 kwietnia.
  • Statystyczny Polak zjada ponad 5 kg wyrobów z kakao rocznie.
  • Początków kakaowej przekąski należy szukać w Ameryce Łacińskiej, ok. 4000 lat temu. 

Jak mawia Nigella Lawson "W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź". Dzisiaj, z okazji Światowego Dnia Czekolady, warto się o tym przekonać.

Mleczna, gorzka, deserowa, biała - czekolada sporządzana z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego lub innego tłuszczu roślinnego, środka słodzącego i innych dodatków, m.in. z mleka, cieszy się od lat niesłabnąca popularnością.

Dzień czekolady - świętujemy kilka razy w roku

Dla fanów czekolady i łasuchów mamy doskonałą wiadomość - czekolada obchodzi swoje święto kilka razy w roku. 7 lipca obchodzimy Światowy Dzień Czekolady i tę uroczystość świętuje się co roku z okazji rocznicy wprowadzenia czekolady do Europy. Z kolei największa w Polsce marka czekoladowa E.Wedel Dzień Czekolady obchodzi 4 września, aby pielęgnować historię i tradycję zapoczątkowaną przez rodzinę Wedlów.

Według serwisu bimkal.pl obchody Dnia Czekolady w dniu 12 kwietnia to typowo polskie święto.

Z kolei w USA Narodowy Dzień Czekolady celebrowany jest 28 października, Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Cukierników organizuje Międzynarodowy Dzień Czekolady w dniu 13 września, kraje Afryki Zachodniej obchodzą Dzień Czekolady 14 lutego, natomiast na Łotwie obchodzi się to święto w dniu 11 lipca.

Znane także są dni czekolady gorzkiej (10 stycznia), mlecznej (28 lipca) i białej (22 września).

Z kolei 16 grudnia obchodzony jest Dzień Pokrywania Czekoladą Czegokolwiek (Chocolate Covered Anything Day).

Czekolada - skąd się wzięła

Czekolada - niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również piwo, mydło czy nawet masaż. Trudno się dziwić temu szaleństwu – w końcu czekolada w bardzo długo czekało na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju - informuje serwis Kalbi.pl.

Czekolada - jakie ma właściwości

Z badań wynika, że w czekoladzie możemy znaleźć kilkaset substancji mających dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, m.in. żelazo, magnez, potas, błonnik czy antyoksydanty.

W czekoladzie mlecznej i białej znajdziemy również większą ilość wapnia. Za najzdrowszą odmianę, jest uważana czekolada gorzka. Ten smakołyk ma doskonały wpływ na nasz nastrój, samopoczucie i myślenie – działa energetyzująco i pomaga w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na węglowodany np. podczas intensywnego biegu czy w trakcie górskiej wędrówki. Innymi słowy – czekolada jest dobra na wszystko.

Czekolada - czyli gorzka woda

Pochodzenie słowa czekolada pochodzi od słowa xocolatl - w dosłownym tłumaczeniu oznacza ono „gorzką wodę". 

Nasiona kakaowca początkowo były wykorzystywane przez Majów do produkcji napoju dla najbogatszych o nazwie Xococalit (gorzka woda). Napój ten był również wykorzystywany podczas modłów i odpraw rytualnych. Xococalit był przyrządzany z roztartych ziaren kakaowca z miodem, chili bądź z kukurydzą. 

Czekolada - tajemnica powstawania

Pierwszym etapem wytwarzania czekolady jest zbiór owoców kakaowca, z których wydobywa się ziarna kakaowe. Kolejno ziarna poddaje się fermentacji, jeden z sposobów polega na ich układaniu na liściach bananowca na wolnym powietrzu. W ten sposób ziarna  w naturalny sposób fermentują i ulegają podsuszeniu. Następnie najlepsze ziarna są prażone, proces ten ma bardzo istotny wpływ na smak czekolady, prowadzi do zmniejszenia jej goryczy i cierpkości. Z uprażonego i pozbawionego łuski ziarna kakaowego otrzymuje się miazgę kakaową i tłuszcz kakaowy. Czekolada wytwarzana jest z miazgi i tłuszczu kakaowego oraz dodatków takich jak: cukier, mleko w proszku, lecytyna sojowa.

Wszystkie składniki należy starannie wymieszać (proces nazywany jest zarabianiem), a po ich połączeniu się ze sobą masa poddawana jest rozdrabnianiu (walcowaniu). Po tym procesie wszystkie cząstki zostają rozdrobnione i wygładzone, dzięki czemu czekolada ma gładką konsystencję i rozpływa się na języku. Taką masę poddaje się procesowi konszowania, który wydobywa z niej pożądany czekoladowy smak. Przed wylaniem czekolady do form trzeba ją poddać temperowaniu, co spowoduje, że czekolada będzie błyszcząca i bez trudu da się wydobyć z form.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz