Partnerzy portalu
Adam Chrząstowski: Stwórzmy "nową kuchnię polską" (wideo) Adam Chrząstowski w wywiadzie dla Horecatrends.pl

Adam Chrząstowski: Stwórzmy "nową kuchnię polską" (wideo)

Autor: Paulina Mroziak, www.horecatrends.pl Data: 21 sierpnia 2019 22:18

- Stwórzmy "nową kuchnię polską" - na bazie naszych polskich produktów i międzynarodowych technik kulinarnych - proponuje w rozmowie z Horecatrends.pl, Adam Chrząstowski, szef kuchni i konsultant kulinarny.

Podczas Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku Adam Chrząstowski piastował prestiżową funkcję głównego konsultanta kulinarnego. Dziś opowiedział nam o swoim stosunku do kuchni polskiej.

- Polacy dopiero wracają do kuchni polskiej i nabierają dumy z własnych smaków, produktów czy tradycji. Sam kiedyś prezentowałem postawę entuzjasty kuchni egzotycznych. Gdzieś w naszej świadomości tkwi przeświadczenie, że wszystko co z importu jest lepsze - mówi Adam Chrząstowski.

- Ważną kwestią jest to, żeby kulinaria stanowiły ważną część naszej tożsamości i element kultury - dodaje.

I proponuje żeby na bazie naszych polskich produktów i międzynarodowych technik kulinarnych stworzyć "nową kuchnię polską", która będzie adekwatna do tego, co się dzieje dzisiaj. 

Czołowe produkty kuchni polskiej nie zmieniają się od lat. To dziczyzna, grzyby, owoce lasu, drób hodowlany, wołowina, wieprzowina endemicznych ras. Ważne jednak, aby nie była to produkcja zindustrializowana.

Ulubiona potrawa kuchni polskiej Adama Chrząstowskiego? - To zależy od sezonu. Latem chłodnik, jesienią - gęś w połączeniu z grzybami, zimą - dziczyzna, np. comber z sarny, a wiosną - kiszonki, a później - truskawki i szparagi.

 

Adam Chrząstowski pracował w Szwajcarii, Szanghaju (tu przez kilka lat z powodzeniem prowadził dwie restauracje) - oraz w Warszawie i Krakowie. Menu, jakie na początku lat 90. wraz z Kurtem Schellerem współtworzył w Hotelu Bristol, przeszło do legendy miasta. To także były szef kuchni i współwłaściciel uznanej krakowskiej restauracji Ancora oraz - do niedawna - szef kuchni restauracji Ed Red. Podczas Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku piastował prestiżową funkcję głównego konsultanta kulinarnego. Chrząstowski jest także cenionym publicystą kulinarnym oraz szkoleniowcem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz