Partnerzy portalu
Amuse-bouche - co to jest. Jak je podawać? Amuse-bouche (czekadełko) to niewielka przekąska, która nie powinna być wliczana do rachunku. Ma wypełnić czas oczekiwania na zamówienie/fot. shutterstock

Amuse-bouche - co to jest. Jak je podawać?

Autor: MB Data: 26 września 2022 08:41

Amuse-bouche to kulinarne dzieło sztuki na trzy kęsy, które rozpoczyna kolację i stanowi preludium do uczty. To także pokaz umiejętności szefa kuchni, taka niespodzianka, na którą warto czekać.

Amuse-bouche czyli tzw. czekadełko to niewielka przekąska, która nie powinna być wliczana do rachunku. Ma wypełnić czas oczekiwania na zamówienie. Jest pewnego rodzaju powitaniem gości w restauracji, zaspakaja pierwszy głód, zaostrza apetyt i przygotowuje gości na danie główne.

Amuse-bouche. Co to jest

Amuse-bouche to „przyjemność dla ust”, niewielka przystawka o wielkości kilku kęsów, która ma za zadanie pobudzić kubki smakowe i zaostrzyć apetyt. Polskie określenie na tę przekąskę to „czekadełko” - dobrze oddaje charakter przystawki serwowanej w trakcie oczekiwania na danie główne – lub „starter”. Amuse-bouche to z jednej strony miły gest w stronę klientów, z drugiej natomiast szansa dla kucharza na zaprezentowanie swoich umiejętności.

Coraz więcej polskich lokali wprowadza amuse-bouche. Starter często nawiązuje do charakteru lokalu oraz serwowanego menu i może być jednym ze sposobów na przyciągnięcie nowych klientów - informuje Fanex, producent sosów, przypraw oraz wielu dodatków gastronomicznych dla szerokorozumianej branży HoReCa.

Amuse-bouche. Jak powinna wyglądać przekąska w lokalu?

Jeśli chodzi o amuse-bouche, najważniejsza zasada brzmi: ma zaostrzać apetyt, a nie zaspokajać głód. Dlatego taka przekąska powinna być mała i lekka oraz słona lub wytrawna. Nie musi być skomplikowana. Czasem najprostsze kompozycje smaków są strzałem w dziesiątkę. 

Świetnie sprawdzą się zimne przekąski, których nie trzeba podgrzewać przed podaniem. Nawet najprostsze mogą zrobić wrażenie, jeśli zostaną odpowiednio zaserwowane. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz