×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Autorka bloga Jadłonomia będzie się sądzić z Biedronką? Sieć odpiera zarzuty!
fot. Facebook

Autorka bloga Jadłonomia będzie się sądzić z Biedronką? Sieć odpiera zarzuty!

Autor: www.horecatrends.pl/ Facebook Data: 19 grudnia 2019 14:39 | Aktualizacja: 19 grudnia 2019 19:11

- W odpłatnym magazynie „Czas na Święta”, firma Jeronimo Martins Polska S.A. (Biedronka) prezentuje przepis na „pomidorowy piernik”. Przepis ten wygląda jak kopia najpopularniejszego przepisu z Jadłonomii. A przecież nigdy nie zgodziłam się na takie wykorzystanie mojej pracy - informuje na swoim fanpage'u Marta Dymek, autorka bloga kulinarnego Jadłonomia. Biuro prasowe sieci Biedronka informuje naszą redakcję, że uznaje zarzuty za bezpodstawne.

- Wszystkie przepisy na blogu Jadłonomia były i są dostępne bezpłatnie, nie promuję jakichkolwiek produktów, a na stronie nie ma nawet reklam. Tym trudniej jest mi moralnie zaakceptować, że część Jadłonomiii została w takiej formie skomercjalizowana przez Biedronkę i jest przez nią sprzedawana. Próbowałam porozumieć się z siecią, oczekując zapłaty określonej kwoty w całości na rzecz Otwarte Klatki... - informuje Jadłonomia na Facebooku.

Jednak jak informuje w Social mediach autorka bloga firma Jeronimo Martins S.A (Biedronka) odmówiła ugodowego zamknięcia sprawy poprzez wsparcie fundacji prozwierzęcej. 

- ... sprawą zajmie się sąd i to on będzie rozstrzygał, czy mimo tego, że pojedyncze przepisy kulinarne nie są chronione przez prawo autorskie, co wiem i rozumiem, doszło jednak do czynu nieuczciwej konkurencji i naruszenia dóbr osobistych. Przecież nie może być tak, że korporacja dowolnie korzysta sobie z efektów pracy innych osób, narażając przy tym ich wizerunek i lekceważąc propozycje ugody, w ramach której nie chciałam nic dla siebie - czytamy na Facebooku.

Nasza redakcja poprosiła o komentrz biuro prasowe Biedronki.

- Stawiane nam zarzuty są bezpodstawne, Biedronka nie jest stroną w tej sprawie. Magazyn kulinarny „Czas na święta” został przygotowany na zlecenie Jeronimo Martins Polska przez agencję Pola Design w oparciu o stosowną umowę, zgodnie z którą agencja zobowiązuje się do bycia autorem wszystkich zamieszczonych w magazynie przepisów i jesteśmy pewni, że tak właśnie jest. Niemniej to agencja ponosi pełną odpowiedzialność za rzetelność z tytułu roszczeń osób trzecich - informuje biuro prasowe Biedronki. 

- Ciasto piernikowe z pomidorami to przepis powszechnie stosowany w kuchniach wielu krajów. Jego korzenie sięgają dużo dalej niż grudzień 2016 roku, kiedy został opisany na wspomnianym blogu. Propozycje przygotowania takiego ciasta sięgają już pierwszych lat ubiegłego stulecia: https://www.stuffedatthegills.ca/2015/03/tomato-soup-cake-easy-vegan-and-super.html?spref=pi

Również inni autorzy publikowali propozycje przygotowania takich ciast: http://blog.manufakturafitnessu.pl/?p=1632 (październik 2016), czy  https://food52.com/recipes/27026-tomato-soup-cake (marzec 2014), nie wspominając już o amerykańskim producencie kultowej zupy pomidorowej Campbell.

Agencja dokonała gruntownej analizy obu przepisów na piernik. Z tego porównania wynika jasno, że przepisy nie są identyczne, a podobieństwa dotyczą składu, oraz kolejności dodawania składników. Również opisany sposób przygotowania różni się zarówno w detalach, jak i językiem opisu - dodaje biuro prasowe sieci.

- Niezależnie od powyższego, należy zdecydowanie podkreślić, że z prawnego punktu widzenia, przepisy na konkretne dania nie są uznawane za chronione dzieło w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Ochroną prawno-autorską nie są objęte odkrycia, idee, koncepcje matematyczne, procedury, metody i zasady działania. Do tych ostatnich należą przepisy kulinarne, które w praktyce są metodą doboru, łączenia i przyrządzenia składników dania. Piernik jest dość charakterystycznym ciastem i od lat robi się go przy wykorzystaniu podobnych (a w większości takich samych) składników i ich proporcji. Biorąc pod uwagę wykazane powyżej różnice w przepisach, stan prawny i to wszystko co zostało wykazane powyżej, uznajemy zarzuty za bezpodstawne. Mamy nadzieję, że zbliżający się świąteczny czas dla wszystkich będzie okazją do przemyśleń, refleksji i skosztowania smakowitych polskich produktów i potraw - informuje biuro prasowe Biedronki.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Jaroslaw

    Glupku z polski, to nie bierdonka tylko agencja marketingowa.
  • Czytelnik

    A ja mam nadzieję, że zbliżające się święta będą okazją do przemyśleń i refleksji dla pracowników biedronki, którzy z premedytacją ukradli przepis p. Dymek i wykorzystali do reklamy sprzedawanych przez siebie produktów i teraz hejtują p. Dymek zamieszczając obraźliwe komentarze na portalach społecznościowych zamiast po prostu przeprosić i przyznać się do błędu. Przepis na piernik pomidorowy jest bezsprzecznie autorstwa p. Dymek i wystarczyłoby gdyby biedronka spytała p. Dymek o pozwolenie użycia przepisu i podała przy publikacji źródło oraz autora. Ale pracownicy biedronki postanowiły przepis ukraść, bo po co być przyzwoitym? Tylko kasa musi się zgadzać, reszta już jest nieważna. Wstyd biedronka, po prostu wstyd! I to jeszcze takie numery przed świętami!