Badanie: ok. 20 proc. Polaków tęskni za wyjściem do restauracjiPAP - 09 lutego 2021 11:04


Co trzeciemu Polakowi brakuje spotkań z rodziną i przyjaciółmi - wynika z badania na potrzeby raportu „Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii”. Brak możliwości uprawiania sportu doskwiera 22 proc. respondentów, a 18 proc. - wyjścia do restauracji.

Dużych uroczystości rodzinnych brakuje co trzeciemu Polakowi (37 proc.) - częściej kobietom niż mężczyznom (44 proc. w porównaniu do 29 proc.). Z kolei 38 proc. ankietowanych tęskni za spotkaniami w większym gronie znajomych - najbardziej seniorzy powyżej 70-tego roku życia (57 proc.) oraz osoby w wieku 60-69 lat (45 proc.) - wskazuje badanie Santander Consumer Banku, przeprowadzone na potrzeby raportu "Polaków portfel własny - zakupy w dobie pandemii".

"Młodsze osoby lepiej znoszą brak możliwości organizacji większego spotkania ze znajomymi. Na ten brak narzeka tylko co piąty z nich (22 proc.), być może są bardziej obeznani z nowymi technologiami, niż osoby w podeszłym wieku i obostrzenia nie przeszkadzają im tak w utrzymywaniu przyjacielskich relacji na odległość" - zwraca uwagę cytowany we wtorkowej informacji prasowej Piotr Warda z Santander Consumer Banku.

Za wizytami w kinie najbardziej tęsknią 30-latkowie (31 proc.), a restauracje były najchętniej odwiedzane przez najmłodszych ankietowanych w wieku 18-29 lat, którzy często traktowali je jako miejsce spotkań. "Tęskni za nimi aż 37 proc. z nich" - wskazano. Najczęściej restauracji brakuje też mieszkańcom małych miast do 50 tys. mieszkańców, "co jest pewnie związane m.in. z mniejszą dostępnością miejsc oferujących jedzenie na wynos oraz terenów spacerowych".

Co piąty respondent tęskni też za możliwością swobodnego podróżowania po kraju i zarezerwowania miejsca w ośrodku noclegowym (19 proc.). Wyjazdów w inne części kraju brakuje najczęściej kobietom (23 proc. w porównaniu do 14 proc. mężczyzn) i osobom w wieku 50-59 lat (26 proc.).

Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu "Polaków portfel własny - zakupy w dobie pandemii", przeprowadzono na zlecenie Santander Consumer Banku w ankiecie telefonicznej, zrealizowanej przez Instytut IBRiS pod koniec listopada 2020 r. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków.