Partnerzy portalu
Baron the Family wchodzi do Żabki z lemoniadą z kiszonych cytryn Baron the Family stworzyli lemoniadę z kiszonych cytryn/ fot. Facebook

Baron the Family wchodzi do Żabki z lemoniadą z kiszonych cytryn

Autor: MB; www.horecatrends.pl Data: 25 maja 2021 13:16

Trend wychodzenia produktów - stworzonych przez restauratorów - do sklepów spożyczych zyskał na sile podczas pandemii. Aleksander Baron ujawnił, że sygnowana logo Baron the Family lemoniada z kiszonych cytryn trafiła na półki sieci Żabka.

- Jedyna taka na świecie #lemoniadazkiszonychcytryn od Baron the Family jest już dostępna w większości sklepów ŻABKA - na ten magiczny dla nas moment pracowała masa ludzi przez ostatnich kilka miesięcy za co bardzo im Wszystkim dziękuję. Lemoniada jest zrobiona z ekologicznych sycylijskich cytryn, z miodem, solą himalajską. Niepasteryzowana - gazuje, musuje, czasem buzuje - jej naturalny gaz jest nie do podrobienia. Jest pyszna! - czytamy na Facebooku na fanpage'u Aleksandra Barona.

Aleksander Baron - historia szefa kuchni 

Aleksander Baron przez 7 lat był szefem kuchni w restauracji Solec 44, która zakończyła działalność w końcówce 2017 roku. Lokal zasłynął autorskim podejściem do polskiej kuchni, łączącym lokalne, sezonowe produkty z nowatorskimi, czasem wręcz awangardowymi przepisami – między innymi na grasicę, bycze jądra, ikrę ślimaka czy minogi.

W 2017 r. Baron współtworzył RestoBar Ogień, sezonową restaurację w Beskidach. 

Baron jest także współautorem książki "Kiszonki i Fermentacje" oraz współautorem takich tytułów: "Suwała, Baron i inni. Przepisy i opowieści" oraz "Między wódką a zakąską".

W 2020 r. na Krakowskim Przedmieściu 4 ruszył jego gastronomiczny projekt - Baron the Family Grill Bar.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz