×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Barszcz ukraiński na liście dziedzictwa UNESCO
Barszcz ukraiński na liście dziedzictwa UNESCO; fot. shutterstock

Barszcz ukraiński na liście dziedzictwa UNESCO

Autor: PAP Data: 01 lipca 2022 16:27

Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jednomyślnie zdecydował o włączeniu punktu "Kultura gotowania ukraińskiego barszczu" na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Wymagającego Pilnej Ochrony.

Barszcz ukraiński na liście dziedzictwa UNESCO

Po raz pierwszy w historii nominacja została rozważona poza zwykłym porządkiem obrad "ze względu na agresję militarną na Ukrainę w czasie rzeczywistym i realne zagrożenie dla obiektu kultury".

"I nie jest ważne, jak wiele (rzeczniczka rosyjskiego MSZ) Masza Zacharowa mówiła o tym, że "zakazano książek kucharskich, a przepis na danie był trzymany w sekrecie i zakazywano jego gotowania", i określała nasz barszcz "manifestacją ekstremizmu i nazizmu", ta "manifestacja ekstremizmu" jest teraz oficjalnie ukraińska" - skomentował ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko w mediach społecznościowych.

Minister dodał, że Ukraińcy "wygrają tę wojnę tak samo, jak wygrali wojnę o barszcz" i podziękował za walkę o zupę m.in. ukraińskiemu szefowi kuchni Jewhenowi Kłopotence, który od zeszłego roku przekonywał do złożenie wniosku o wpisanie barszczu na listę UNESCO. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz