Partnerzy portalu
Benefity dla pracowników: bary w miejscu pracy, dopłaty do lunchów na home office
Słodkie czwartki w firmie to za mało. Pracownicy doceniają również pracowników na home office. Fot. Shutterstock

Benefity dla pracowników: bary w miejscu pracy, dopłaty do lunchów na home office

Autor: KG/horecatrends Data: 09 sierpnia 2022 10:25

Pracodawcy prześcigają się w wymyślaniu benefitów. W biurach pojawiają się bary, wesela pracowników są organizowane na koszt firmy.

  • Szeroki zakres benefitów zatrzymałby na dłużej w firmie aż trzy czwarte pracowników - wynika z amerykańskiego badania MetLife
  • Pracodawcy prześcigają się w wymyślaniu niecodziennych propozycji. W biurach pojawiają się bary, a wesela pracowników są organizowane na koszt firmy
  • Wśród benefitów pojawia się też urlop na złamane serce 

Eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie najciekawszych benefitów dla pracowników. Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A. w komunikacie prasowym wskazuje, że firmy od wielu lat prześcigały się w pomysłach na oryginalne benefity pracownicze, które mają na celu zatrzymanie pracowników na dłużej. Analiza MetLife potwierdza, że to działa, bo aż trzy czwarte pracowników kusi szeroki zakres benefitów. 

- Zależą one jednak od wielu czynników: wieku pracownika, jego zainteresowań czy sytuacji rodzinnej. Wpływ ma również sytuacja na świecie. Pandemia i wojna znacząco zmodyfikowały podejście do benefitów. Słodkie czwartki, strefy relaksu i zabawy w miejscu pracy zostały zastąpione lub rozszerzone o rozbudowane pakiety zdrowotne oraz pracą zdalną w dowolnym wymiarze. Fantazja jednak pozostała i wiele firm oferuje wyjątkowe benefity dla pracowników - mówi Krzysztof Inglot i wylicza najciekawsze propozycje. 

Wolne na odnowę biologiczną

W Australii na popularności zyskuje prosty, aczkolwiek ważny dla pracowników benefit, czyli 13-tygodniowe pełnopłatne urlopy w nagrodę za długi staż pracy. Natomiast w Wielkiej Brytanii można dostać tzw. „botox leave”, czyli dodatkowe dni wolne na odnowę biologiczną, które mogą być wykorzystane zarówno na wizytę u fryzjera jak i operację w gabinecie chirurgii plastycznej.

W Japonii pracownicy mogą wziąć „urlop na złamane serce”, który przyznaje się głównie kobietom po zawodzie miłosnym. Z kolei francuski pracownik, który przepracował min. 24 miesiące, może wziąć 12-miesięczny bezpłatny urlop na rozpoczęcie własnego biznesu - chodzi o bezpieczny powrót do pracy na to samo stanowisko w razie niepowodzenia. 

Bary i restauracje w Google

Google postanowił zaopiekować się rodzinami pracowników, którzy zmarli. Dla partnera zmarłej osoby proponuje 50 proc. jego wynagrodzenia przez 10 lat, a dla dzieci wypłaca 1 tys. dolarów miesięcznie do momentu ukończenia studiów. W swojej ofercie benefitów Google posiada również kilka restauracji i barów do wyboru w miejscu pracy - w każdy piątek sponsoruje spotkania z darmowych alkoholem. Raz do roku wyjazd na narty w Alpy.

Jednym z atrakcyjniejszych benefitów dla pracowników są dodatkowe dni urlopu, takie firmy jak Netflix, LinkedIn czy Evernote chwalą się pełnopłatnymi dniami wolnymi bez limitu. Z kolei Zalando w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 r. wysłało na dodatkowe wakacje ponad 14 tys. pracowników.

Dopłaty do lunchów na home office

Home office przestał być benefitem samym w sobie, pracodawcy zaczęli go uatrakcyjniać. Gliwicka organizacja Future Processing udostępniła mieszkanie w Gdańsku do zdalnej pracy. Pracownicy Forte Digital mają do swojej dyspozycji lokum w Norwegii, z którego mogą korzystać również prywatnie, a krakowska firma IT zapewnia do pracy zdalnej przyczepę kempingową stacjonującą w Chałupach.

Dodatkowo, Novomatic Technologies Poland i GlobalLogic Poland dopłacają pracownikom przebywającym na home office do zamawianych lunchy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz