×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Białe talerze sprawiają, że jedzenie jest słodsze! Jak to możliwe?
Co to jest neurogastronomia? / fot. materiały prasowe

Białe talerze sprawiają, że jedzenie jest słodsze! Jak to możliwe?

Autor: Jakub Szymanek Data: 13 kwietnia 2023 10:39

Znane jest powiedzenie „jeść oczami”. Wzrok to nie jedyny zmysł zaangażowany w proces jedzenia. Na to, jak odczuwamy smak wpływ mają wszystkie zmysły – to, w jaki sposób, pomaga nam wyjaśnić neurogastronomia, czyli nauka o postrzeganiu smaku i jego wpływie na funkcje poznawcze i pamięć.

Co to jest neurogastronomia?

Neurogastronomia to stosunkowo młoda gałąź łącząca świat nauki i kulinariów. Prowadzone badania wyjaśniają, jak działa ludzki mózg i przedstawiają źródła zachowań, które wpływają na to, jak doświadczamy jedzenia i picia. Zapoczątkowana w 2006 roku, dziedzina ta rozwinęła się teraz w wyspecjalizowany obszar nauki, który zagłębia się w biologię molekularną receptorów węchowych, biochemię przygotowywania żywności oraz obrazy zapachowe i mózgowy system smakowy. Krótko mówiąc, neurogastronomia zmienia sposób, w jaki patrzymy na jedzenie i smak: zamiast modyfikacji genetycznych i zmiany smaku jedzenia, nauka ta koncentruje się na możliwościach „przeprogramowania” mózgu, aby inaczej postrzegał jedzenie.

Neurogastronomia w praktyce

Neurogastronomia angażuje Chefów Kuchni, naukowców, psychologów i technologów żywności w poszukiwania interdyscyplinarnych sposobów rozwiązywania problemów przy użyciu informacji z różnych dziedzin. Choć kubki smakowe umieszczone są tylko na języku, w postrzeganiu smaku istotną rolę odgrywa także wiele innych części ciała. Poznawanie złożonych procesów mózgowych, które pomagają nam zrozumieć dlaczego, co i jak jemy jest głównym celem neurogastronomii. Z punktu widzenia konsumenta korzyści płynące z odkrywania neurogastronomii są dwojakie: nie tylko może ona poprawić doznania kulinarne, ale może również pomóc pracownikom służby zdrowia poprawić jakość życia pacjentów.

Smak – koncert wszystkich zmysłów

Charles Spence, profesor psychologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Oksfordzkim, od lat prowadzi badania mające przynieść odpowiedzi na pytania takie jak: jak podawać potrawy, które przemawiają do daltonistów, czy jaki wpływ mają sztućce (ich rozmiar, waga czy kolor) na postrzeganie smaku i aromatu potraw. Dzięki niemu wiemy już że żywność była oceniana jako najbardziej słona, gdy próbowano ją na nożu, a lżejsza łyżka sprawiała, że ​​jogurt wydawał się gęstszy. Także dźwięk, jaki wydają sztućce, gdy ocierają się o ściankę pojemnika z produktem ma wpływ na smak, jaki poczujemy: jedno z badań wykazało, że jogurt jest postrzegany jako słodszy i bardziej złożony, gdy jest serwowany w szklanych słoikach. Inne godne uwagi wnioski wyciągnięte z badań Spence'a obejmują fakt, że białe talerze sprawiają, że jedzenie jest odbierane jako o 10 procent słodsze i o 15 procent bardziej aromatyczne, gdy jest podane na białym talerzu, niż to samo danie serwowane na talerzu czarnym.

Korzystając z tej wiedzy, linie lotnicze Finnair zdecydowały się rozpracować wpływ hałasu wewnątrz samolotu na percepcję smaku. Ciągły szum, który słyszymy w trakcie lotu wzmacnia smak umami i gorzki, redukując smak słony i słodki. Z udziałem szefa kuchni firmy Finnair, Stevena Liu i profesora kuchni molekularnej Anu Hopia, z dźwięków natury Laponii powstały niepowtarzalne pejzaże dźwiękowe wzmacniające odpowiednie smaki każdego z dań serwowanych na pokładach samolotów lotów z Azji.

Głodnym wiedzy w tym temacie polecamy podcast Dziennik Zmian (odcinek #188 Smak. Neurogastronomia. Szukanie guza), a głodnym wrażeń Restaurację Fat Duck w Londynie, gdzie daniem „The Sound of the Sea” Chef Heston Blumenthal doskonale pokazuje jak emocjonalne wspomnienia i sensoryczne skojarzenia mogą poprawić doznania i smak jedzenia.

#FoodSoundsGood w wiosennej odsłonie Restaurant Week

Tegoroczna wiosenna edycją Restaurant Week odbywa się pod hasłem #FoodSoundsGood! W festiwal angażuje się blisko 400 restauracji w Polsce. 

Restaurant Week odbywa się w największych regionach Polski: Warszawie, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, na Śląsku, we Wrocławiu, w Poznaniu, Trójmieście, Szczecinie, Białymstoku, na Warmii i Mazurach, a także w Radomiu. Miejsca można już rezerwować na stronie Festiwalu https://RestaurantWeek.pl/. Należy wybrać liczbę osób, datę, godzinę oraz jedno z dwóch menu. Każda wizyta w Restauracji podczas Restaurant Week jest przewidziana na 90 minut. 

#FoodSoundsGood także z rana!

W ramach wiosennej edycji festiwalu pierwszy raz najlepsi Chefowie przygotowali popisowe śniadania dostępne w najmodniejszych restauracjach i śniadaniowniach w Polsce. Rezerwacje stolików z menu dostępne są już na https://BreakfastWeek.pl. Promocyjna festiwalowa cena 33 zł obejmuje także festiwalowe kawy z napojem roślinnym Alpro Barista! Breakfast Week trwa do końca kwietnia w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz