×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Black Friday 2021. Ile wydadzą Polacy na przecenowe szaleństwo?
Polacy ruszą na Black Friday - chcą wydać średnio 735 zł/fot. shutterstock

Black Friday 2021. Ile wydadzą Polacy na przecenowe szaleństwo?

Autor: PAP Data: 26 listopada 2021 13:12

Co drugi konsument jest podatny na impulsowe zakupy. Promocje, okazje zachęcają do wydawania pieniędzy, co pokazują rekordy w sklepach. Z kolei połowa badanych boi się, iż nie otrzyma opłaconej przesyłki - informuje "Rzeczpospolita".

Black Friday 2021. Jaki budżet mają Polacy?

Z badania serwisu Picodi wynika, że osoby planujące zakupy na ten dzień chcą wydać średnio 735 zł.

Wysoka inflacja nie zachęca do oszczędzania, a dodatkowo co drugi Polak jest podatny na zakupy pod wpływem humoru, nastroju czy chwili - wynika z badania Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

53 proc. ankietowanych zdarzają się impulsowe zakupy o wartości co najmniej 500 zł.

Black Friday 2021. Co kupią polscy konsumenci w promocji?

Wśród nieplanowanych wydatków wymieniają zarówno jadanie na mieście czy rozrywkę typu wyjścia do klubu, jak i odzież i obuwie, prezenty dla bliskich czy kosmetyki".

Katarzyna Zborowska-Germann, szef sprzedaży na region w Stocard, aplikacji do przechowywania m.in. kart lojalnościowych, w rozmowie z "Rz" podkreśla, że "pomiędzy różnymi branżami da się dostrzec różnice w kwestii zwiększonej sprzedaży". "Choć zdecydowana większość sprzedających odczuwa pozytywne efekty Czarnego Piątku, w przypadku zakupów spożywczych wzrost wynosi 6 proc. Z kolei dla sklepów odzieżowych czy elektronicznych jest on dziesięciokrotnie wyższy". - dodaje.

Jej zdaniem porównując weekend z Czarnym Piątkiem do średniego tygodnia w ubiegłym roku, sprzedaż w branży odzieżowej była wyższa o 64 proc., a w przypadku sprzedawców elektroniki - o 60 proc.". "Mniej więcej 20-30 proc. Polaków korzysta z okazji, by w ten dzień kupić gwiazdkowe prezenty" - zauważa.

Jednak coroczne analizy "pokazują, iż realnie można mówić o obniżkach cen o ok. 3 proc.". "Wiele sklepów specjalnie je bowiem podnosi wcześniej, by rabat wyglądał imponująco. W efekcie wiele produktów w ten dzień potrafi być nawet droższych niż zwykle" - czytamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz