Partnerzy portalu
Browary czekają wyższe wydatki. Wszystko przez opłatę cukrową Browary muszą się liczyć z wyższymi wydatkami. Winna temu opłata cukrowa/fot. shutterstock

Browary czekają wyższe wydatki. Wszystko przez opłatę cukrową

Autor: Rzeczpospolita Data: 23 maja 2022 14:11

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał wyrok dot. specjalnej opłaty od napojów z dodatkiem cukrów, zwanej także podatkiem od cukru. Wynika z niego, że branża piwowarska musi się liczyć z większymi wydatkami - informuje Rzeczpospolita.

Wyrok dotyczy jednego z zagranicznych dystrybutorów piwa, na zlecenie którego polskie browary produkują bezalkoholowe piwo smakowe. Spółka piwna przedstawiła cały proces wytwarzania piwa, pokazując, że podczas produkcji piwa jedyne cukry, które się pojawiają, pochodzą z owoców. Tym samym gotowy produkt nie powinien podlegać opłacie cukrowej. Jednak innego zdania byli urzędnicy skarbówki.

Browary zapłacą podatek cukrowy za produkcję piw smakowych

Urzędnicy skarbówki upoważnieni do wydania interpretacji w sprawie opłaty cukrowej tego stanowiska nie podzielili. Napoje, które chce produkować spółka, odpowiadają definicji napoju objętego opłatą i mają w swoim składzie dodatek cukrów lub innych substancji słodzących (składniki dodane w toku produkcji) – tłumaczyli. – Wobec tego wprowadzenie ich na rynek będzie podlegać opłacie. Przy czym, zdaniem urzędników, skoro piwo oprócz cukrów pochodzących ze słodu (cukry naturalne) będzie zawierało też cukry oraz inne substancje słodzące, które zostaną dodane do niego w toku produkcji, opłatę należy obliczyć od całej ich zawartości - informuje Rzeczpospolita.

Finalnie spór pomiędzy dystrybutorem piwa a urzędnikami rozstrzygnął sąd, który przyznał rację skarbówce.

Zdaniem WSA w Poznaniu pojęcie „zawartość cukrów” odnosi się do sumy wszystkich znajdujących się w napoju, czyli zarówno pochodzenia naturalnego, jak i dodatków. Dlatego zgodził się, że opłatę dla smakowego piwa bezalkoholowego, które oprócz cukrów pochodzących ze słodu (naturalne), będzie zawierało cukry oraz inne substancje słodzące dodane w produkcji, należy obliczyć, biorąc pod uwagę całą ich zawartość - pisze dziennik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz