Partnerzy portalu
Brzydkie warzywa. Do zjedzenia czy wyrzucenia? Niesymetryczne warzywa często traktowane są jak śmieci/ fot. Instagram/ fot. Facebook

Brzydkie warzywa. Do zjedzenia czy wyrzucenia?

Autor: www.horecatrends.pl Data: 21 października 2021 15:40

Brzydkie warzywa często traktowane są jak śmieci i nie są akceptowane przez klientów, którzy po prostu nie chce ich kupować. Dlatego Boroume, grecka organizacja non-profit, ruszyła z kampanią dot. dyskryminacji brzydkich warzyw.

Boroume - grecka organizacja non-profit, której misją jest redukcja marnotrawstwa żywności i walka z niedożywieniem, wystartowała z kampanią dot. dyskryminacji brzydkich warzyw. 

Brzydkie warzywa - Grecja mówi stop dyskryminacji

Brzydkie warzywa często traktowane są jak śmieci, nie są akceptowane przez klientów i nikt ich nie chce klupować. 

A przecież nietypowe, niesymetryczne czy wykręcone warzywa smakują równie dobrze i tak samo nadają się do spożycia, jak ich idealnie wyglądające odpowiedniki. 

Co ciekawe w czasie pandemii Amerykanie zwrócili większą uwagę na nieperfekcyjne warzywa i owoce. W USA startupy takie Imperfect Foods dostrzegły w tym swoją rynkową niszę. Firma sprzedaje „brzydkie" owoce i warzywa w schemacie subskrypcji, w której klienci mogą dość dowolnie modyfikować zawartość docierających do nich zestawów.

Marnowanie żywności - duży problem w Polsce i na świecie

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) informuje, że co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton jedzenia, czyli ok. 1/3 całej wyprodukowanej żywności. To ilość, która spokojnie wystarczyłaby do nakarmienia 3 mld osób. Równocześnie, w zależności od szacunków, aż 700-900 mln ludzi na świecie codziennie chodzi głodnych.

W UE marnuje się rocznie ok. 88 ton żywności. Statystycznie więc każdy z nas, co roku wyrzuca ok. 173 kg jedzenia - wykazały szacunki przeprowadzone w ramach finansowanego przez UE projektu FUSIONS.

Z badania Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że rocznie w Polsce marnuje się 5 milionów ton żywności, z czego 3 miliony ton pochodzą od konsumentów, a reszta od rolników, producentów żywności i sklepów. Według danych FPBŻ przeciętna, czteroosobowa rodzina marnuje rocznie produkty o wartości ok. 2,5-3 tys. zł.

 


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz