Burger King otwiera lokal z roślinnym menu W czerwcu ruszy pierwszy roślinny Burger King - w Niemczech / fot. shutterstock

Burger King otwiera lokal z roślinnym menu

Autor: sukces.rp.pl Data: 27 maja 2021 14:17

Burger King bez wołowiny i mięsa z kurczaka? Tak to możliwe. Pierwszy roślinny lokal z logo tej sieci ruszy w Niemczech - informuje sukces.rp.pl.

  • Całkowicie bezmięsny Burger King ruszy w Niemczech. W menu znajdą się roślinne zamienniki mięsa.
  • To pilotażowy projekt i początek wielkiej zmiany w sieci fastr food.
  • W ciągu najbliższych 10 lat połowa oferty Burger Kinga ma być wegańska.

Burger King w czerwcu otworzy pierwszą restaurację z menu całkowicie bazującym na produktach roślinnych.

Burger King otwiera lokal z całkowicie roślinnym menu

Otwarcie lokalu nastąpi 7 czerwca w niemieckiej Kolonii, a ponieważ to program pilotażowy, podobny do konceptów wegańskich kawiarni testowanych przez  Starbucksa, to na razie eksperyment potrwa 4 dni.

Wśród oferowanych dań znajdą się roślinne nuggetsy, dostępne od kilku miesięcy klasyczne kanapki Burger Kinga w wydaniu wegańskim oraz nowości, takie jak Long Chicken z roślinnym zamiennikiem mięsa kurczaka. Do tej pory, dzięki współpracy z holenderskim producentem roślinnych zamienników mięsa, firmą The Vegetarian Butcher, Burger King przygotował roślinne wersje Whoopera czy kanapki z kurczakiem dostępne na 25 rynkach na świecie - informuje sukces.rp.pl.

Alasdair Murdoch, dyrektor generalny Burger Kinga na Wielką Brytanię, zapowiedział, że sieć chce, by w 2031 r. połowa oferowanych przez nią produktów bazowała na produktach roślinnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz