×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Casual dining przyszłością gastronomii (wywiad)
Paweł Suchenek, szef kuchni w restauracji Nova Wola, w rozmowie z horecatrends.pl ocenił m.in. rynek pracy w gastronomii. / fot. materiały prasowe

Casual dining przyszłością gastronomii (wywiad)

Autor: Jakub Szymanek Data: 28 grudnia 2021 15:03 | Aktualizacja: 29 grudnia 2021 07:58

Paweł Suchenek, szef kuchni w restauracji Nova Wola w stołecznym hotelu Crowne Plaza, w rozmowie z horecatrends.pl ocenił m.in. rynek pracy w gastronomii oraz opowiedział o kierunku, w którym będzie rozwijać się sektor restauracyjny.

Jakub Szymanek: Jesienią tego roku wystartowała restauracja Nova Wola. Jak wyglądały pracę nad otwarciem?

Paweł Suchenek, szef kuchni w restauracji Nova Wola: do otwarcia restauracji przygotowywaliśmy się praktycznie od samego początku otwarcia hotelu, czyli ponad rok. Oczywiście główną rolę w tym wszystkim odgrywała pandemia i możliwość funkcjonowania restauracji w ogóle. Było sporo zmiennych takich jak zakaz funkcjonowania restauracji, następnie wakacyjny boom oraz brak wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy.

Sam koncept restauracji, jak wspomniałem, był praktycznie gotowy od pierwszego dnia otwarcia hotelu, tak jak sama karta restauracji. Oczywiście zaszły drobne zmiany i poprawki w tak zwanym "międzyczasie" oraz nowi pracownicy, których należało zapoznać z naszą filozofią oraz odpowiednio przeszkolić.

Wspomniał Pan o zmianach w zespole. Z czego one wynikały?

Pewne zmiany miały miejsce z różnych powodów. Rynek gastronomiczny przeżywał i nadal przeżywa spore turbulencje. Okres wakacyjny, kiedy brakowało personelu w całej gastronomii był bardzo ciężki dla wszystkich, w tym również dla nas. Poza tym rozpętała się walka o pracowników i stawki szybowały w górę, część osób oczywiście skorzystała z okazji i postanowili realizować się w innych miejscach. Niemniej jednak nasz główny trzon, który odpowiada za koncepcję, jest od początku niezmienny.

Jak ocenia Pan obecną sytuację na rynku pracy w sektorze HoReCa?

Po wakacyjnych turbulencjach rynek pracy uspokoił się. Większość zakończyła prace sezonowe. Biznes znowu zwolnił z powodu kolejnej fali zachorowań. Myślę, że na chwilę obecną jest znowu zachowana zdrowa równowaga pomiędzy ilością pracowników a zapotrzebowaniem na rynku pracy.

Powiedzieliśmy o rynku pracy. Co jeszcze Pana zdaniem pandemia zmieniła w gastronomii? Jakie trendy w kuchni przez pandemię pojawiły się lub wyszły na pierwszy plan, a co odeszło w zapomnienie?

Na pierwszy rzut oka widać, że najbardziej ucierpiały restauracje fine dining, najtrudniej im jest podnieść się po tym wszystkim. Jeżeli chodzi o trendy w kuchni, to chyba niewiele się zmieniło przez ostatni rok, cały czas widzimy narastające zainteresowanie na dania wegetariańskie i wegańskie. Widać również, że coraz bardziej są preferowane restauracje casual dining oraz tak zwane food court, i w tym kierunku będzie dalej rozwijać się gastronomia.

Dziękuję za rozmowę.

Czytaj również: Sezonowość w kuchni jest bardzo istotna (wideo)

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz