Rabarbar świetnie nadaje się na przetwory, ale w kuchni króluje także w postaci tart i ciast. Jedną z częściej przygotowanych wariacji jest ciasto z rabarbarem i bezą. Jak je zrobić?
Rabarbar to roślina, która należy do rodziny rdestowatych, ale jej przynależność rodzi często wątpliwości, także za sprawą smaku. Jadalne ogonki liściowe rabarbaru ogólnie mają smak kwaskowaty, ale im bardziej czerwone są, tym słodsze, co może budzić skojarzenia z owocami. Jest jednak warzywem, byliną znaną także pod nazwą rzewień.
W Europie pojawił się w XVI za sprawą Marco Polo, jednak w Polsce dopiero 200 lat później. Oryginalne pochodzenie tego warzywa wskazuje na subtropikalną i umiarkowaną Azję.
Składniki:
Ciasto:
Nadzienie:
Beza:
Krok 1. Rozpoczynamy od przygotowania ciasta. Do miski wsypujemy mąkę pszenną i ziemniaczaną, cukier oraz proszek do pieczenia i całość mieszamy. Dodajemy także masło starte na tarce o dużych oczkach oraz żółtka. Całość mieszamy mikserem.
Krok 2. Rozgrzewamy piekarnik góra-dół do 180°C, a blachę do ciasta wykładamy papierem do pieczenia.
Krok 3. Przekładamy ciasto na blachę, nakłuwamy widelcem i pieczemy do 20 minut (do przyrumienienia). Zostawiamy po wyjęciu do wystudzenia.
Krok 4. Dodajemy do rabarbaru w kawałkach w misce cynamon i mąkę ziemniaczaną, mieszając tak, aby mieszanka dobrze go pokryła. Smarujemy dżemem i posypujemy płatkami spód ciasta, kolejną warstwę układamy z kawałków rabarbaru.
Krok 5. Ubijamy w misce białka jaj, podczas miksowania dodając po łyżce cukru i miksując do rozpuszczenia go w całości.
Krok 6. Wykładamy bezę na ciasto i wyrównujemy szpatułką. Ozdabiamy płatkami migdałowymi i wstawiamy do nagrzanego piekarnika, tym razem do temperatury 160°C. Pieczemy przez ok. 50 minut, a po wyjęciu zostawiamy do wystudzenia.
Już na początku kwietnia rozpoczyna się sezon na rabarbar, a trwa zwykle do końca lata. Zaleca się jednak, ze względów zdrowotnych, by zbierać/kupować rabarbar do połowy czerwca, zważywszy na jego skład.
Szczawiany wapnia w rabarbarze spożywane w nadmiernych ilościach, mogą mieć negatywne oddziaływanie na pracę nerek. A owych szczawianów najmniej jest w młodym rabarbarze, ich ilość wzrasta po pięciu tygodniach.
Rabarbar jako warzywo sezonowe świetnie łączy się smakowo z wieloma potrawami i jest przy tym warzywem, które bardzo chętnie jest przetwarzane i przechowywane w wekach.
Jego cierpki i kwaskowaty smak może być równoważony smakiem innych, słodszych owoców, jak jabłka czy truskawki podczas przygotowywania przetworów. Smak świetnie uzupełnią przyprawy, takie jak np. cynamon, kardamon czy wanilia. Wśród popularnych przetworów z rabarbaru wyróżniamy konfitury, dżemy, marmolady, ale także musy czy kompoty. Chutney czy curd z rabarbaru również mają swoich zwolenników.
Zarówno w formie świeżej, jak i wekowanej może być świetnym dodatkiem do ciast i deserów, rabarbar ze słoika poza sezonem na to warzywo pomoże w stworzeniu pysznych naleśników, racuchów, a także zimowej herbaty.
Rabarbar pasuje także do dań mięsnych i podrobów, zwłaszcza do dań z wołowiny i drobiu.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.