Partnerzy portalu
CloudKitchens - czy to przyszłość gastronomii? FoodForward zaprasza na spotkanie fot. Facebook

CloudKitchens - czy to przyszłość gastronomii? FoodForward zaprasza na spotkanie

Autor: www.horecatrends.pl Data: 22 stycznia 2020 13:17

Platforma foodtechowa FoodForward organizuje spotkanie poświęcone cloud kitchens - start 27 stycznia o godzinie 18 w siedzibie Google for Startups. Horecatrends.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

CloudKitchens - czym są restauracje bez stolików i czy to przyszłość gastronomii? Na te i wiele innych pytań odpowiedź będzie znaleźć na spotkaniu organizowanym przez Ole Lazar i platformę foodtechową FoodForward.

- Porozmawiamy o tym, czym są cloud kitchens, nazywane również dark kitchens, shadow kitchens czy ghost kitchens. Czy te mroczne określenia słusznie sugerują, że jest to temat, którego należy się bać czy po prostu trzeba się do niego przygotować? A może jest to okazja biznesowa? Pokażemy przykłady zagranicznych cloud kitchens oraz marek gastronomicznych, które wyrosły w oparciu o tę infrastrukturę. Wspólnie z przedstawicielami platform dostarczających posiłki z restauracji, przedstawicielami sieciowych marek gastronomicznych oraz z ekspertem od rynku nieruchomości zastanowimy się, jak zjawisko cloud kitchens może się rozwinąć w Polsce i jakie będą jego konsekwencje dla branży gastronomicznej oraz branży nieruchomości - zapowiada organizator.

Oprócz prezentacji cloud kitchens przygotowanej przez Olę Lazar, ekspertkę rynku gastronomicznego i nowych technologii, podczas wieczoru odbędzie się panel dyskusyjny, w którym wezmą udział:

- Jakub Pietraszek, General Manager, Uber Eats Poland
- Aleksander Pałka, Business Development Director, AmRest
- Anna Krajewska, CEO i założycielka sieci Salad Story
- Paweł Toński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, Partner Zarządzający w firmie doradczej CRIDO.

Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu Google for Startups.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz