Partnerzy portalu
Co będziemy jeść w 2022 r.? Trendy kulinarne: Co będziemy jeść w 2022 roku?/fot. shutterstock

Co będziemy jeść w 2022 r.?

Autor: www.horecatrends.pl Data: 23 listopada 2021 10:39

Co będziemy jeść i jak będzie wyglądała konsumpcja w 2022 roku? Na pewno z jeszcze większą odpowiedzialnością za środowisko, tradycyjnie, ale zarazem w pełni wykorzystując potencjał e-zakupów...

Trendy kulinarne 2022

Od niemal dwóch lat, nasze zwyczaje, w dużym stopniu podyktowane są ograniczeniami spowodowanymi pandemią, która paradoksalnie wielu z nas otworzyła nowe drzwi. Przekonaliśmy się do gotowania w domu, bardziej świadomie, również w aspekcie marnowania żywności. W kolejnym roku będziemy podtrzymywali ten kierunek – jaki więc będzie 2022 rok od kuchni?

Gołąbki i krupnik wracają do łask

- Zachłyśnięci hawajskimi poke bowlami i koreańskim kimchi, zatęsknimy za daniami przygotowywanymi przez nasze babcie. Tradycyjne potrawy będziemy zarówno zamawiać w restauracjach, jak i przyrządzać samodzielnie. Na naszych talerzach częściej zaczną gościć gołąbki, krupnik z kaszą jęczmienną czy domowe cepeliny – zwrot ku tradycyjnej polskiej kuchni to również okazja do eksperymentów. Przepisy, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będziemy śmiało modyfikować, np. dodając roślinne zamienniki mięsa czy doprawiając pozornie niepasującymi przyprawami - informują eksperci Lokalnego Rolnika.

Less waste

Problem marnowania żywności z każdym rokiem nasila się, a styl życia w duchu less waste pozostaje niszowy. Jednak za sprawą rozwoju inicjatyw promujących odpowiedzialną konsumpcję ma szansę zatoczyć szersze kręgi. Coraz więcej pracowników hoteli czy osiedlowych sklepów udostępnia na zapleczu towar z upływającym terminem przydatności. Powstają kolejne aplikacje na telefon, które umożliwiają za niewielką opłatą (lub nawet bezpłatnie) odbiór pod koniec dnia w restauracji potraw, które się nie sprzedały – podobnie w okazyjnej cenie możemy nabyć warzywa i owoce na bazarkach. W mediach społecznościowych zawiązują się nowe grupy, dzięki którym społeczności z tych samych miast dzielą się posiłkami, które wylądowałyby w koszu. 

Surowce z lokalnych gospodarstw

Dostęp do plonów z lokalnych gospodarstw umożliwiają zdobywające coraz większą popularność wirtualne targi – w 2022 roku będziemy odwiedzać je jeszcze częściej. E-targowiska zrzeszają właścicieli manufaktur z całej Polski, dzięki czemu wytwórcy mogą docierać ze swoją ofertą znacznie szerzej. LokalnyRolnik.pl zachęca do wspierania biznesów małych gospodarstw – zakupy na platformie robi 50 tys. rodzin z całego kraju. 

LokalnyRolnik.pl to wirtualny targ żywności. Platforma współpracuje z ponad 120 rolnikami i wytwórcami z całej Polski. Dostawcy oferują ponad 3 500 produktów z czystą etykietą, m.in. warzywa i owoce z ekologicznych upraw, wiejskie jaja i nabiał, mięso, wędliny i ryby z małych hodowli, przetwory, tradycyjne wyroby piekarnicze i cukiernicze. Zakupy dostarczane są w całej Polsce, a dodatkowo we Wrocławiu, w Krakowie, na Śląsku i w Warszawie można je zamówić bez kosztów dostawy i odebrać w jednym z Punktów Odbioru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz