Partnerzy portalu
Co dalej z opakowaniami? – Opinie

Co dalej z opakowaniami? – Opinie

Autor: Anna Wrona/horecatrends.pl Data: 09 maja 2019 06:15

Chociaż przepisy regulujące użycie jednorazowych opakowań i produktów z plastiku wejdą w życie dopiero od początku 2021 roku, już teraz firmy z branży gastronomicznej intensywnie szukają najlepszych rozwiązań dla środowiska, ale też... dla klientów. Nie zawsze jest to takie proste.

Co się zmienia?

Jak precyzuje Piotr Jankowski, radca prawny i autora bloga "Prawo w gastronomii", zmiany dotyczą uregulowań, które przewiduje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Uderzają one przede wszystkim w producentów wskazanych w dyrektywie tworzyw sztucznych. Nie pozostaną jednak także obojętne dla działalności gastronomicznych opierających swoje modele biznesowe na obecności produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Jak wymienia Jankowski, dyrektywa i postulaty europejskie w zakresie mającym znaczenie dla biznesu spożywczo-gastronomicznego dotyczą między innymi:

ograniczenia stosowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w postaci opakowania na żywność oraz kubków na napoje;

zakazu wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wykonanych ze styropianu (eng. expanded polystyrene), tj. pojemników na żywność, opakowań i pokrywek na napoje, a także sztućców (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerzy, słomek gastronomicznych, mieszadełek do napojów oraz produktów wykonanych z oxodegradowalnego plastyku (eng. oxo-degradable plastic);

zapewnienia, aby pojemniki na napoje (tj. pojemniki stosowane do przechowywania napojów o konkretnej objętości, takie jak butelki na napoje w tym ich pokrywki i wieczka) mogły być wprowadzane do obrotu tylko wtedy, gdy te pokrywki i wieczka pozostają trwale zamocowane do opakowania;

uczestnictwa w ponoszeniu kosztów zbierania odpadów, uprzątnięcia oraz kosztów upowszechnienia wiedzy na temat recyklingu i sposobów gospodarowania odpadami.

–  Wydaje się, że głównym odbiorcą proponowanych zmian będą przede wszystkim lokale typu fast-food, fast casual, w tym także tzw. food-trucki, jak również szeroko rozumiany catering. Zatem tam, gdzie używa się jednorazowych sztućców czy w szczególności jednorazowych opakowań na żywność. W mniejszym zakresie będzie to dotyczyło także lokali z segmentu casual czy premium, głównie w zakresie wydawania dań i napojów na wynos – komentuje Piotr Jankowski.

Jakie mogą być konsekwencje?

Jak dodaje Jankowski, konsekwencją dla branży będzie z pewnością konieczność przemodelowania stosowanych rozwiązań, a więc zastąpienie chociażby sztućców jednorazowych sztućcami z innego surowca. W ocenie autora bloga "Prawo w gastronomii"odbędzie się to jednak bez większego problemu, tym bardziej, że mający czas na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań producenci z pewnością zapewnią substytuty dotychczasowych produktów.

– Należy też pamiętać, że projektowane zmiany wykluczają z obrotu produkty (np. sztućce, talerze), które wydają się być łatwe do zastąpienia. Zapewne jednak nie pozostanie to obojętne dla ceny i kosztów, jakie lokale gastronomiczne będą zobowiązane ponieść. W efekcie odbije się również na konsumentach – zaznacza ekspert.

W odniesieniu do opakowań na żywność – niewykonanych ze styropianu – nie przewiduje się zakazów, a jedynie ograniczenia, które mogą się wyrażać poprzez konieczność ustalenia ceny za opakowanie, co jednak może funkcjonować już obecnie. Niemniej w przypadku biznesu cateringowego, taka zmiana – konieczność zakupu opakowań wykonanych z droższego materiału – może wpłynąć znacząco na koszt produktu finalnego, a w efekcie spowodować nierentowność biznesu. Rozwiązaniem przytoczonego problemu może jednak być wprowadzenie systemu kaucyjnego na dostarczane opakowania, czy też stosowanie opakowań wielokrotnego użytku zakupionych przez konsumenta – radzi radca prawny.

Wegańskie sieci prekursorem zmian

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Gość

    W kwestii opakowań plastikowych do ekspozycji lizaków bądź cukierków polecam zajrzeć do firmy Tubus. Produkują tuby plastikowe o przeróżnych kształtach i wielkościach. Ich jakość potwierdzona jest atestami. Cenowo konkurencyjnie.
  • Gość

    Dobrej jakości opakowania zamawiam w hurtowni Gemini-Euro. Mają spory wybór i dobre ceny. Szybko i sprawnie realizują zamówienia.