Sezon na młodą kapustę, czyli białą kapustę z wczesnego zbioru, trwa od maja do sierpnia. Można z niej wyczarować różne dania, jest także chętnie wybieranym dodatkiem obiadowym. Jak ją przygotować?
Młodą kapustę można kupić już w maju, to sezonowy przysmak o szerokim zastosowaniu w kuchni. Z kapusty białej o małych główkach można przyrządzić dania takie jak:
Kapuśniak to zupa z poszatkowanej kapusty głowiastej (świeżej lub kiszonej) i warzyw. Składników, jakich można użyć do stworzenia kapuśniaku jest całkiem sporo, tak samo jak wariacji na temat dania. Oprócz tych z poniższego przepisu, mogą to być żeberka wieprzowe, golonka oraz inne mięsa z kością, boczek wędzony. Danie wyróżnia się także lokalnie, w kuchni góralskiej króluje kwaśnica na kapuście kiszonej, a z kolei na Pomorzu kapuśniak borowiacki (szarpak) z kapusty kiszonej i parzybroda z kapusty świeżej.
Składniki:
Krok 1. Umytą kapustę kroimy na cienkie paski, a obrane i umyte ziemniaki w kostkę. Marchew po obraniu trzemy na tarce z dużymi oczkami.
Krok 2. Dusimy pokrojoną w kostkę cebulę na łyżce oleju w dużym garnku. Dodajemy kiełbasę pokrojoną w połowy plastrów, po podsmażeniu kapustę, ziemniaki oraz marchewkę.
Krok 3. Zalewamy całość bulionem i gotujemy, doprawiając solą, pieprzem, kminkiem, cząbrem, liściem laurowym i zielem angielskim. Całość pod przykryciem gotujemy ok. 15 minut.
Krok 4. Podsmażamy na patelni mąkę do zrumienienia, dodając olej i mieszając, następnie dodając wywar z zupy (szklanka powinna wystarczyć) i ponownie mieszając do gładkości.
Krok 5. Przelewamy całość do garnka z zupą, mieszamy i ponownie gotujemy przez kilka minut. Pod koniec dodajemy posiekany koperek.
Bigos i jego odmiany mają wiele sposobów przygotowania, ale zasadniczo opierają się na podobnych składnikach, różniąc się dodatkami. W bigosie staropolskim króluje szatkowana kapusta kiszona i dodatkowo świeża, mięsa, wędliny, suszone grzyby i suszone śliwki, cebula oraz przyprawy. Popularne odmiany to także bigos litewski (z winnymi jabłkami), węgierski (z ostrą papryką i śmietaną), galicyjski (z ziemniakami i białą fasolą) i myśliwski (z pieczenią z sarny, zająca, jelenia oraz jagodami jałowca).
Bigos to danie, które powinno dusić się dość długo (najlepiej kilka dni), być gęste i mieć ciemną, brązową konsystencję, a także kwaskowo-słodkawy smak i woń wędzonki. Smak można podkręcić także czerwonym winem, a podaje się do najczęściej z pieczywem.
Składniki:
Krok 1. Poszatkować umytą cebulę, a posiekaną w kostkę cebulę lekko podsmażyć w łyżce oleju w garnku.
Krok 2. W połówki plastrów pokroić kiełbasę i dodać do garnka lekko podsmażając. Dodać do całości kapustę, a także marchewkę obraną i starta na tarce. Całość wymieszać.
Krok 3. Dolać do garnka bulion i doprawić przyprawami, ponownie mieszając. Pozostawić do zagotowania pod przykryciem na ok. 15 minut.
Krok 4. Podsmażyć mąkę na patelni, dodać pozostały olej i zamieszać. Dolać do całości wywar z gotowanej kapusty (0,5-1 l) i wymieszać. Przełożyć do garnka z kapustą. Na końcu dodać posiekany koperek, wymieszać całość i zagotować.
Składniki:
Krok 1. Poszatkować kapustę i umieścić w dużym garnku, dodając przyprawy i minimum 500 ml wody oraz podsmażoną osobno na patelni cebulę.
Krok 2. Gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 15 minut, do miękkości. Rozpuścić na patelni masło, dodać mąkę i wymieszać do uzyskania zasmażki. Dodać całość do kapusty i zagęścić ją, mieszając. Gotować jeszcze przez kilka minut, dodając na końcu koperek.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.