Partnerzy portalu
Czerwone, białe, musujące. Jakie wina Polacy piją najczęściej? Jakie rodzaje win Polacy najczęściej kupują jesienią i zimą? / fot. unsplash

Czerwone, białe, musujące. Jakie wina Polacy piją najczęściej?

Autor: oprac. JS Data: 01 października 2022 15:54

Smaki wina zmieniają się sezonowo, aczkolwiek nie oznacza to, że nagle jesienią i zimą konsumenci przestają pić wino białe, a sięgają wyłącznie po wina czerwone i grzane. Zatem jakie rodzaje win Polacy najczęściej kupują jesienią i zimą?

Trendy na rynku wina. Liczy się nie tylko smak, ale i cena

Jakie trendy mamy obecnie na rynku wina?

Jeżeli chodzi o trendy, to co widzimy w ostatnich miesiącach i jesteśmy bardzo dobrze do tego przygotowani, bo nasze portfolio jest zarówno zbudowane do tych 20 zł i powyżej. W czasach inflacji, która postępuje, widzimy większe zainteresowanie tymi produktami do 20 zł. Rozmawiając z rynkiem i dystrybutorami, widzimy, że te wzrosty ilościowe i jakościowe, które sięgają dzisiaj 30 i 40 proc. są powyżej kategorii, ale głównie dotyczą produktów właśnie cenowych do 20 zł.

Wina białe równie popularne jak czerwone w sezonie jesienno-zimowym

Powiedzieliśmy o cenach, a które smaki i rodzaje win są najpopularniejsze wśród Polaków?

Jeśli chodzi o wina gronowe, które będą teraz prym wiodły, to widzimy, że primitovo to jest taki sztandarowy smak. Patrząc na niższą półkę cenową wszelkiego odmiany win czerwonych, mam tu na myśli Kadarkę, w tym sezonie zimowym będą się lepiej sprzedać niż pozostałe smaki letnie. Aczkolwiek to co obserwujemy od kilku lat, te sezony zimowe i letnie coraz bardziej się zacierają. To nie znaczy, że w sezonie zimowym nie sprzedaje się wino białe. Ostatnio na rynek wprowadziliśmy markę win białym Artellio i już dzisiaj wiemy, że będziemy wprowadzać wino czerwone, które „przesłiczuje” te wina białe z sezonu letniego na sezon zimowy, bo wiadomo, że do ryby to wina biała, a zimą Polacy jak najbardziej jedzą ryby, więc to się coraz bardziej przenika. To nie jest już jak kiedyś, że wrzesień i październik to tylko wina czerwone, a białe stało tylko na półce i się kurzyło, dzisiaj jest to przełamane, gdzie wina białe w sezonie zimowym dobrze funkcjonują.

Czytaj więcej na portalspozywczy.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz