Partnerzy portalu
Do czego Polacy najchętniej wrócą po zniesieniu obostrzeń? Osoby w wieku 25-34 lat najbardziej chciałyby wrócić do restauracji i pubów; fot. shutterstock

Do czego Polacy najchętniej wrócą po zniesieniu obostrzeń?

Autor: horecatrends.pl Data: 06 maja 2021 15:18

Polacy najbardziej chcieliby wrócić do przemieszczania się bez maseczek i do osobistych wizyt lekarskich. Osoby w wieku 25-34 lat najbardziej chciałyby wrócić do restauracji i pubów.

W marcu 2020 roku ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego spowodowany wirusem COVID-19. Od tego czasu wielokrotnie wprowadzano i znoszono różne restrykcje, a w naszej codzienności na stałe zagościł reżim sanitarny. Powolne odmrażanie gospodarki to dobry pretekst do podsumowania kondycji i tęsknot Polaków. Badanie zlecone zostało przez Jakdojade - aplikację mobilną  i serwis internetowy służący do kompleksowego planowania podróży komunikacją miejską.

Jak wynika z raportu, przemieszczania się bez maseczek chce aż 81% kobiet i 70% mężczyzn. Również więcej kobiet (71%) chce powrotu do osobistych wizyt lekarskich oraz do nauki stacjonarnej w szkole i na uczelni (18%). Takich różnic badanie wskazuje więcej - mężczyźni chętniej wróciliby do udziału w meczach i wydarzeniach sportowych, kobiety zaś w festiwalach, koncertach i targach gastronomicznych. 20% procent Polaków tęskni do swobodnej celebracji wydarzeń religijnych, zaś 44% badanych chce swobodnego korzystania z galerii handlowych. Co ciekawe, tylko 7% ankietowanych chce powrotu do biura i pracy stacjonarnej.

W obszarze emocji najmniej Polakom brakuje gwaru w pracy, złapania za rękę na randce, a najbardziej poczucia bezpieczeństwa (49%) i odwiedzin u kogoś w domu (40%). Znaczenie mają także drobne gesty - do podawania ręki na przywitanie tęskni 41% respondentów, a do uśmiechania się do przechodniów aż 33%. Nie dziwi fakt, że osobom po 65 roku życia najbardziej ze wszystkich badanych brakuje przytulania bliskich. To właśnie ta grupa przez większość pandemii była najbardziej zagrożona i tym samym odizolowana od bliskich.

– Ponad rok życia w rygorze pandemicznych nakazów i zakazów sprawił, że zatęskniliśmy za swoim dawnym życiem – nieskrępowanymi kontaktami z najbliższymi, swobodą przemieszczania się w przestrzeni publicznej, dobrze znanym rytmem swojej codzienności – to najbardziej ogólny wniosek płynący z badań Jakdojade – komentuje Karolina Świdrak z portalu Medonet.pl. – Czas pandemicznych zakazów sprawił, że doceniliśmy czynności, które dotąd traktowaliśmy raczej jako konieczność, codzienny obowiązek. Dobrym przykładem jest tu stacjonarna nauka w szkołach i na uczelniach, osobiste wizyty w gabinetach lekarskich czy swobodne korzystanie z komunikacji miejskiej. Ilu z nas przed pandemią z sympatią myślało o czasie poświęconym na dojazdy do pracy? Ilu z nas lubiło przebywanie w środkach komunikacji miejskiej? Badanie dowodzi, że doceniliśmy także swobodę w tym obszarze, a w naszych głowach myśl „znów muszę tracić czas na dojazd” zastąpiło przekonanie „cieszę się, że mogę przemieszczać się bez ograniczeń” – dodaje Świdrak.

Nowym sposobem spędzania czasu w dobie pandemii stało się spacerowanie. 1/4 ankietowanych deklaruje, że częściej niż przed pandemią chodzi pieszo lub spaceruje. Po zniesieniu ograniczeń Polacy chcą utrzymać ten trend: mieć większy kontakt z naturą, spędzać więcej czasu na powietrzu i prowadzić zdrowy tryb życia,  1/3 z nich deklaruje także chęć powrotu do siłowni.

Jak zmieniły się nawyki związane z transportem?

Jakdojade zauważa, że zmieniły się nawyki związane z transportem. Badanie pokazuje, że do swobodnego korzystania z transportu publicznego chce wrócić 29% ankietowanych. Mimo, że liczba użytkowników komunikacji miejskiej spadła w 2020 r. (22% Polaków korzysta z niej rzadziej, a 8% całkowicie zrezygnowało), za to mocno wzrósł rynek zakupów biletów mobilnych, co może wynikać  z faktu, że pasażerowie poszukują bezkontaktowych sposobów ich zakupu. Jak podaje Jakdojade - sprzedaż biletów w tej aplikacji  wzrosła o 33,71% w porównaniu z 2019 rokiem.

Bilety przez aplikację mobilną najczęściej kupują mieszkańcy Szczecina i Torunia (49% ankietowanych) oraz Poznania (45%) i Trójmiasta (43%). W automatach biletowych bilety najczęściej kupują mieszkańcy Wrocławia (73%), Łodzi (70%) i Lublina (68%).

– Przygotowany na zlecenie Jakdojade raport odzwierciedla aktualną sytuację społeczną, w której wielu z utęsknieniem czeka na moment, kiedy będzie można wrócić do dawnego stylu życia, bez ograniczeń. Jakdojade chce towarzyszyć Polakom w powrotach do normalności i do ich ulubionych miejsc tak, jak robiliśmy to dotychczas – mówi Bartosz Burek CEO Jakdojade. – Najważniejsze jest dla nas zapewnienie wsparcia w bezpiecznych dojazdach do pracy, uczelni, wszędzie tam, gdzie Polacy podróżują. W trosce o naszych użytkowników parę tygodni po rozpoczęciu pandemii wprowadziliśmy w aplikacji funkcję pokazującą natężenie ruchu na przystankach, która w połączeniu z  możliwością zakupu biletów przez aplikację ułatwia zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego między pasażerami – dodaje Bartosz Burek.

Dokąd po pandemii chcą wrócić mieszkańcy  w największych miastach w Polsce?

W badaniu zapytano również, do których miejsc najbardziej chcą wrócić mieszkańcy największych polskich miast. Najczęściej wskazywano starówki, rynki i okolice, czyli miejsca, które przed pandemią tętniły życiem. Pytanie zadano mieszkańcom Warszawy, Wrocławia, Katowic, Trójmiasta, Lublina, Łodzi, Krakowa, Poznania, Szczecina, Bydgoszczy i Torunia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz