×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Donald Tusk o cenach żywności: łatwiej będzie wygrać niż dożyć
Tusk o wzroście cen żywności: łatwiej będzie wygrać niż dożyć/fot. shutterstock

Donald Tusk o cenach żywności: łatwiej będzie wygrać niż dożyć

Autor: PAP Data: 12 września 2022 13:44

Donald Tusk napisał w poniedziałek na Twitterze: To nie sondaż, to prawdziwe wyniki: cukier 92 proc., olej 73 proc., margaryna 58 proc., masło 45 proc., mąka 38 proc., ryż 30 proc. Tyle podrożały rok do roku! Wybory? Łatwiej będzie wygrać niż dożyć!

Tusk o cenach żywności: łatwiej będzie wygrać niż dożyć

Jak wynika z przedstawionej przez PAP w poniedziałek cyklicznej ogólnopolskiej analizy cen detalicznych autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, w sierpniu 2022 roku w sklepach było drożej średnio o 23,7 proc. (w lipcu br. o 18,6 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów, i wszystkie notowały dwucyfrowe wzrosty cen.

Z analizy cen wynika, że najbardziej podrożały produkty tłuszczowe - o 58,9 proc. (licząc rok do roku). Najbardziej zdrożał olej (73,2 proc.), margaryna (58,4 proc.) i masło (45,2 proc). Według ekspertów, ta kategoria, która w ostatnich miesiącach najbardziej dokładała się do wzrostów cen, znowu zaczęła mocniej rosnąć i w głównej mierze to ona ogólnie napędza spiralę drożyzny w Polsce.

Drugie w zestawieniu najwyższych wzrostów cen były produkty sypkie. W tej kategorii najbardziej podrożał cukier - o 92,2 proc., mąka o 37,9 proc. i ryż o 29,9 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz