×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Drożeją mięso, nabiał i warzywa, ale nie zamienniki mięsa. Czas na roślinne burgery?
W Holandii roślinne zamienniki są już tańsze niż mięso. Fot. Shutterstock

Drożeją mięso, nabiał i warzywa, ale nie zamienniki mięsa. Czas na roślinne burgery?

Autor: AT/portalspozywczy.pl Data: 26 lipca 2022 08:55 | Aktualizacja: 26 lipca 2022 08:58

W Holandii roślinne zamienniki są już tańsze niż mięso - pokazuje badanie Questionmark przeprowadzone na zlecenie ProVeg International.

Mięso, nabiał, warzywa, owoce, chleb, benzyna... wszystko podrożało z powodu inflacji i wysokich cen surowców. Wszystko, z wyjątkiem roślinnych alternatyw mięsnych - przekonuje ProVeg.

Podczas gdy ceny mięsa gwałtownie wzrosły, roślinne alternatywy mięsa sprzedawane w Holandii stały się tańsze - wynika z  nowych danych zebranych przez firmę Questionmark na zlecenie holenderskiego oddziału organizacji ProVeg International.

Produkty na bazie roślin tańsze

ProVeg i Questionmark po raz pierwszy w lutym 2022 r. systematycznie zbadały różnice cenowe między produktami zwierzęcymi a roślinnymi substytutami. Następnie ponownie zbadali różnice w czerwcu tego roku i odkryli, że wiele się zmieniło. 

Naukowcy odkryli następujące zmiany cen:

  • W lutym 2022 r. burgery roślinne były średnio o 56 centów za kilogram droższe niż burgery zwierzęce. Teraz są o 78 centów tańsze za kilogram.
  • W lutym kawałki kurczaka na bazie roślin były średnio o 1,16 euro za kilogram droższe. Teraz są o 37 centów tańsze za kilogram.
  • W lutym mięso mielone na bazie roślin było średnio o 29 centów za kilogram droższe. Teraz jest o 1,36 euro tańsze za kilogram.

Naukowcy porównali najtańsze produkty mięsne pochodzenia zwierzęcego z najtańszymi powiązanymi alternatywami mięsnymi pochodzenia roślinnego. Produkty o porównywalnej wielkości porcji były zawsze porównywane na podstawie ich ceny za kilogram. Porównano łącznie 36 różnych produktów.

W lutym burgery wegetariańskie, mięso mielone i kawałki kurczaka były tańsze lub mniej więcej w tej samej cenie w 44% przypadków; teraz są tańsze lub mniej więcej w tej samej cenie w 66% przypadków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz