Partnerzy portalu
Dzień Baklawy 2022: Turecka czy grecka - skąd pochodzi baklawa? Dzień Baklawy 2022: Turecka czy grecka - skąd pochodzi baklawa?; fot. unsplash

Dzień Baklawy 2022: Turecka czy grecka - skąd pochodzi baklawa?

Autor: AW Data: 17 listopada 2022 09:37

17 listopada świętujemy Dzień Baklawy. Ten słodki deser ma długą historię.

Co to jest baklava?

Baklava jest popularnym na całym świecie małym, słodkim i kalorycznym deserem w postaci trójkątów, kwadratów lub rombów.

Baklawa turecka a grecka

Dokładnie pochodzenie baklawy trudno ustalić, ponieważ zarówno Grecy, jak i Turcy uważają baklawę za swój pomysł.

Wiadomo, że od XV wieku baklawa była przygotowywana w Pałacu w Konstantynopolu. W późniejszym okresie inne cywilizacje zaczęły zmieniać tę potrawę i dostosowywać ją do własnej kultury. Niemal wszystkie kraje, które uważają baklavę za swój narodowy deser, były kiedyś częścią Imperium Osmańskiego. 

Turcja wyznaczyła standard dla baklavy w 2015 roku. W tym roku, w tureckim Gaziantep w budynku historycznej karczmy Millet powstało też Muzeum Bakławy.

Jak się robi baklawę?

Bakławę przyrządza się z bardzo cienkich płatków ciasta filo, orzechów pistacjowych i miodu układanych warstwami. Warstw jest bardzo dużo.

Ciasto przygotowuje się na dużych tacach i zapieka. Po upieczeniu całość polewa się słodkim syropem, a następnie kroi w niewielkie trójkąty, kwadraty lub romby.

Ile kalorii ma bakława?

Baklawa to kaloryczny deser. W jednym kawałku o przybliżonej masie 80 g znajduje się ok. 340 kalorii.

Gdzie kupić baklawę?

Baklavę najłatwiej kupić w lokalach z kuchnią turecką i grecką. Sprzedają ją także sklepy ze smakami całego świata i sklepy tureckie.

 

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz