Partnerzy portalu
Dzień kanapki 2022. Co to za święto? 3 listopada świętujemy Dzień Kanapki/fot. shutterstock

Dzień kanapki 2022. Co to za święto?

Autor: Magdalena Brzózka Data: 03 listopada 2022 11:57

Podobno Lord Sandwich nie był dobrym żołnierzem, uwielbiał za to karty. Miłość do hazardu zmusiła go do szybkiego spożywania posiłków. W ten sposób ponad 250 lat temu powstały kanapki. 3 listopada świętujemy Dzień Kanapki.

Kto wymyślił kanapki i z jakiego kraju pochodzą?

Za wynalazcę kanapek uważa się Johna Montagu, czwartego hrabiego Sandwich, który żył w latach 1718 – 1792. Jako szef marynarki Wielkiej Brytanii, przyczynił się do zdobycia niepodległości przez Stany Zjednoczone.

John był żonaty z Dorothy Fane, córką wicehrabiego, z którą miał syna, także Johna. Kiedy małżeństwo zdecydowało się na separację hrabina straciła rozum. Wynalazca kanapki miał jeszcze kochankę, śpiewaczkę operową Marthę Ray, która urodziła mu pięcioro dzieci.

Hrabia uwielbiał hazard. Na wieczorne rozgrywki spotykał się z kolegami w swoim domu, dlatego nie miał czasu na przygotowywanie kolacji. Często zamawiał mięso, chleb i w pośpiechu jadł za pomocą dłoni. W ten sposób ponad 250 lat temu powstały kanapki - informuje serwis beszamel.se.pl.

Jakie kanapki je się najchętniej w Polsce?

Polacy uwielbiają kanapki. Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez kanapki. Dlatego kanapka nadal jest najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o śniadaniowe menu. 

Polacy stawiają na prostotę. Najchętniej przygotowują, kupują i zjadają te z wędliną, serem, warzywami, jajkiem lub dżemem.

Jakie kanapki je się na świecie?

Słowo kanapka pochodzi od francuskiego “canapé” - które oznacza przekrojoną bułkę z wędliną ułożoną niczym poduszki na kanapie.

Rodzaje kanapek - tartinki, panini, sandwiche, croque madame

Tartinka to rodzaj kanapki na jednej warstwie pieczywa (np. chleb, bułka, pieczywo chrupkie lub krakers), na której układa się dodatki, np. ser, wędlinę, jajka, warzywa, pastę rybną, jajeczną, majonez, ketchup. Tartinki z ozdobnie ułożonymi dodatkami podaje się na przyjęciach i bankietach, mniej skomplikowane zaś stanowią część codziennego jadłospisu, zwłaszcza w Polsce. Kanapki tego rodzaju jada się zwyczajowo także w Skandynawii.

Panini - to słynna na cały świat kanapka z włoskim rodowodem. Panini to włoska ciabatta z dowolnymi dodatkami, najczęściej serem, szynką, sałatą czy z Caprese. Można podawać ją na zimno lub potraktować grillem.

Sandwich - nazwa „kanapka” pochodzi od francuskiego słowa „canapé”. Oznacza kromkę chleba, na której znajdują się dodatki. Sandwich składa się z dwóch kromek chleba, które wypełnione są dodatkami. Kanapki jemy w domu, sandwich bierzemy do pracy.

Croque Monsieur to najpopularniejsza kanapka we Francji. W dosłownym tłumaczeniu znaczy “chrupiący pan”. Pozornie to zwykły tost, jednak to coś dużo więcej - to przekąska wzbogacona o beszamel.

Pomysły na kanapki - z czym można zrobić kanapkę?

Kanapki są szybkie w przygotowaniu i potrafią zaskakiwać różnorodnością - z kilkoma rodzajami pieczywa, past, hummusów, wędlin, serów czy dodatków. 

Maczfit jak Subway? Stawia na kanapki

W ofercie Maczfit pojawiło się kilka nowości. Catering wrócił do posiłków dedykowanych dzieciom MaczKids, wprowadził również ofertę kanapek MaczSandwich. W portfolio są również trzy możliwości diet z wyborem menu oraz gotowe programy przygotowane przez dietetyczki.

MaczSandwich to oferta zbilansowanych kanapek, które mogą być uzupełnieniem lub zamiennikiem posiłków. Sandwiche to, jak tłumaczy Małgorzata Wierzbicka, dyrektor marketingu firmy Maczfit, odpowiedź na coraz większe zainteresowanie konsumentów street foodem oraz odpowiedź cateringu na trend kupowania kanapek w kawiarniach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz