Partnerzy portalu
Dzień Ostrego Sosu. Czy pikantne dodatki są zdrowe?
22 stycznia świętujemy Dzień Ostrego Sosu/fot. shutterstock

Dzień Ostrego Sosu. Czy pikantne dodatki są zdrowe?

Autor: MB Data: 22 stycznia 2023 14:36 | Aktualizacja: 22 stycznia 2023 14:47

Dziś Dzień Ostrego Sosu. Namawiamy więc do zaostrzenia smaku! Możliwości i powodów jest co najmniej kilka!

Dzisiaj wyjątkowy kulinarnie dzień, zwłaszcza dla amatorów ostrej kuchni i wyraźnych smaków - Dzień Ostrego Sosu. 

Ostre przyprawy, Czy są zdrowe?

Badania wskazują, że kapsaicyna, organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryki chili, może skutecznie zatrzymać przerzuty raka płuc.

Zdaniem lekarzy pikantne potrawy są bardzo zdrowe i pomagają w odchudzaniu. Zawarta w ostrych papryczkach kapsaicyna ułatwia i przyspiesza trawienie, a dodatkowo wzmacnia odporność. Jeśli nie ma się żadnych przeciwwskazań do takiej diety, warto sięgać po pikantne dania jak najczęściej. 

Ostre sosy - skąd pochodzą

Stare powiedzenie głosi, że ostry sos jest dobry wtedy, gdy wypala dziurę w obrusie. Najstarsze ostre sosy, sporządzane ze zmiażdżonych papryczek chili, pochodzą z regionu  Wysp Karaibskich. Jednym z pierwszych sosów był ocet, w którym wcześniej moczono papryki Scotch Bonnets. Wykorzystywano go głównie do skrapiania potraw. Na przestrzeni wieków, każda wyspa wypracowała swój własny sposób przyrządzania sosu  poprzez mieszanie zmielonych chili z innymi składnikami, takimi jak musztarda, owoce lub pomidory - informuje ostrakuchnia.pl.

Dzień Ostrego Sosu. Które sa najostrzejsze?

Pikantność potrawy nie należy do smaku, ale stopnia, w jakim nasze receptory w jamie ustnej są drażnione przez związek znajdujący się w ostrych przyprawach – kapsaicynę

Kapsaicyna należy do organicznych związków chemicznych, występuje w naturze – w czerwonych małych papryczkach o odpowiednich odmianach. 

W potrawach ostrych, zawierających dodatek świeżej, sproszkowanej lub przetworzonej na sos papryczki chilli, odczuwamy wzrost temperatury wewnątrz ust i charakterystyczny ból. Żeby łatwiej kontrolować i mierzyć pożądaną ostrość stworzono skalę Scoville’a - to skala odnosząca się do papryczek czerwonych, oznaczana również jako SHU (Scovilles Hotness Unit). Według tej skali 0 oznacza słodką roczną paprykę czerwoną, która w ogóle nie wywołuje uczucia ostrości. 

Dla przykładu - papryczka Jalapeño bardzo powszechnie używana w kuchni, papryka węgierska czy tabasco, mają 2 500-8 000 SHU. Czysta wyizolowana kapsaicyna cechuje się ostrością aż 16 000 000 SHU. Najostrzejszym znanym związkiem na świecie jest natomiast rezenyferatoksyna, RTX, której wartość to aż 16 000 000 000 SHU. Naturalnie ta neurotoksyna występuje w Nigerii i Maroku w bardzo niebezpiecznych i rzadkich sukulentach z gatunku Euphorbia.

Papryka Pepper X to wyhodowana w 2018 roku najostrzejsza papryka świata (aż 3 180 000 SHU). Do celów kulinarnych wykorzystuje się papryczki o stosunkowo małej ostrości w porównaniu z tymi rekordowymi – na przykład paprykę habanero (do 350 000 SHU), cayenne (do 50 000 SHU), czy paprykę serrano (do 23 000 SHU).

W najostrzejszych sosach świata wykorzystuje się świeże papryczki: habanero, chocolate naga, jolokia, carolina reaper. 

Wrażliwość każdego z nas na kapsaicynę jest inna. Skala Scoville’a pozwala określić, jak bardzo ostra jest dana papryczka, jednak każdy z nas zareaguje na daną ostrość inaczej. Pikantny smak powoduje uczucie rozgrzania, napłynięcia łez do oczu, pieczenia w nosie i w jamie ustnej. W nadmiernej ilości kapsaicyna jest śmiertelną trucizną – powoduje sinienie, drgawki, kłopoty z oddychaniem i konwulsje. Jednak nawet w najostrzejszych sosach świata stężenie kapsaicyny nie jest i nie może być zabójcze - bo wciąż są to produkty pochodzące z dolnych szczebelków skali Scoville’a - informuje advancedfood.pl.

Najbardziej pikantne kuchnie świata

Według serwisu ryarproject.com najbardziej pikantne kuchnie świata to:

Kuchnia węgierska – spośród europejskich kuchni, dania węgierskie zasługują na uwagę głównie ze względu na ogromną popularność czerwonej papryki. W klasycznych potrawach kuchni węgierskiej używa się zarówno słodkiej, jak i ostrej papryki. Niezbędnym dodatkiem bywa też cebula i czosnek.

Kuchnia chińska – użycie pikantnych przypraw jest powszechne we wszystkich kuchniach azjatyckich. Potrawy chińskie zasługują na szczególną uwagę ze względu na przywiązanie do ostrych sosów słodko-kwaśnych.

Kuchnia japońska – podobno kto nie próbował wasabi ten nie wie, jak smakuje prawdziwie ostra kuchnia azjatycka. Zielona pasta o charakterystycznym, goryczkowym posmaku bywa dodatkiem do sushi i tradycyjnych potraw rybnych.

Kuchnia meksykańska – wysokie miejsce w czołówce najbardziej pikantnych kuchni świata zawdzięcza powszechności użycia papryczek chili. Pikantne dania kuchni meksykańskiej – burrito, tacos, quesadilla – podbiły serca smakoszy na całym świecie.

Kuchnia indyjska – a na koniec niekwestionowany zwycięzca spośród najbardziej pikantnych kuchni świata. Indie słyną z niezwykle bogatej różnorodności przypraw – słodkich, aromatycznych, ale i pikantnych. Do tych ostatnich zaliczymy m.in.: kurkumę, chili, curry, kardamon.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz