×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Dzień Świętego Patryka. Jak świętujemy 17 marca?
17 marca to Dzień Świętego Patryka/fot. shutterstock

Dzień Świętego Patryka. Jak świętujemy 17 marca?

Autor: www.horecatrends.pl Data: 17 marca 2023 11:39

17 marca to Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. Święto w Polsce kojarzone przede wszystkim z piciem zielonego piwa.

W Dzień Świętego Patryka (Saint Patrick’s Day) rządzi kolor zielony - barwa narodowa Irlandii. Tego dnia tam, gdzie obchodzi się to święto nosi się zielone ubrania, pija zielone piwo i zjada zielone desery oraz dania.

Dzień Św. Patryka

17 marca świętujemy Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. To irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone jest nie tylko w Irlandii, ale również w wielu krajach na świecie. Kojarzone przede wszystkim z piciem zielonego piwa. Zazwyczaj celebruje je na świecie ok. 70 mln osób w restauracjach, pubach, barach czy w domach.

Co się pije na św. Patryka?

Głównym trunkiem, przynajmniej w Irlandii, związanym z Dniem Świętego Patryka jest whiskey. Kolejna z legend głosi, że święty Patryk, któremu kelnerka nie dolała pełnej miary trunku do szklanki, nastraszył ją wizją pojawiania się w jej karczmie potworów. Ta miała od tego momentu dolewać mu już zawsze do pełna. Szklankę whiskey ze specyficznym, podłużnym dziubkiem zwie się na cześć święta "dzbanem Patryka".

Dziś jednak równie powszechne jest picie piwa podczas święta. Obecnie Irlandczycy piją w tym dniu irlandzkiego ciemnego stouta. Polacy, którzy również wciągnęli się w obchody tego święta, tradycyjnie piją w tym dniu właśnie piwo, a najlepiej, żeby to był irlandzki Guinness.

Kim był Święty Patryk?

Św. Patryk to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii Irlandii. Jak głosi legenda w IV wieku mały chłopiec pochodzenia walijskiego, który naprawdę nazywał się Maewyn Succat, został porwany i sprowadzony do Irlandii jako niewolnik. Po ucieczce z niewoli i odbyciu studiów teologicznych, już jako duchowny, miał nawrócić mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo.

Św. Patryk stał się bohaterem licznych legend, przypisano mu wiele cudów oraz bohaterskich czynów, aby ostatecznie powołać go na patrona Irlandii. Zmarł prawdopodobnie 17 marca 461 r. – tę datę przyjęto jako święto narodowe, obecnie hucznie obchodzone przez Irlandczyków, a także na całym świecie.

Jak informuje kalbi.pl niewiele państw poza Irlandią może cieszyć się patronem, którego upamiętnienie objawia się dniem wolnym od pracy oraz tradycją serwowania whisky i piwa.

Jednym z symboli Dnia Świętego Patryka jest shamrock. | fot. Shutterstock

W hucznych obchodach króluje kolor zielony i symbol trójlistnej koniczyny (ang. shamrock), w miastach organizowane są parady, a w pubach trwa beztroska zabawa. Historia tych celebracji sięga siedemnastego wieku. Z czasem święto to rozpowszechniło się z w wielu miejscach na świecie, nie tylko w krajach anglojęzycznych, ale również w Japonii, Rosji czy w Polsce, gdzie dzień ten stoi pod znakiem piwa i zieleni (często w dosłownym połączeniu w postaci barwionego trunku).

Biesiadowaniu towarzyszy również irlandzka muzyka, tańce i stroje. Trudno znaleźć pub, który nie organizuje obchodów Dnia Świętego Patryka. Czasami jednak świętowanie przybiera wyjątkowo spektakularną formę: na przestrzeni ostatnich lat 17 marca na zielono zaświecił się m.in. Pałac Kultury i Nauki, Krzywa Wieża w Pizie, brukselski ratusz, a nawet wodospad Niagara czy Góra Stołowa w RPA. Jak głosi jedno z haseł propagujących obchody, „Każdy chce być Irlandczykiem w Dzień Świętego Patryka”, i chyba coś w tym jest...

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz