Partnerzy portalu
Dzień Ziemi - dzisiaj święto naszej planety 22 kwietnia świętujemhy Dzisiaj Dzień Ziemi/ fot. shutterstock

Dzień Ziemi - dzisiaj święto naszej planety

Autor: www.horecatrends.pl Data: 22 kwietnia 2021 10:39

Ziemia to najpiękniejsza z planet, wspólny dom nas wszystkich - ludzi. Dlatego warto dbać o nią każdego dnia. 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi.

Na świecie Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym świętem ekologicznym obchodzonym od 1970 roku.

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tego dnia wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje imprezy plenerowe mające na celu promowanie prośrodowiskowych zachowań.

W 2019 r. Komisja EAT- Lancet przygotowała raport. Zebrała 37 wiodących naukowców z różnych dyscyplin. Specjaliści od zdrowia ludzkiego, rolnictwa, nauk politycznych, od zrównoważonego rozwoju środowiska. Przygotowała tym samym raport, który odpowie na zadane pytanie. Według specjalistów globalna konsumpcja owoców, warzyw, orzechów i roślin strączkowych będzie musiała się podwoić. Z drugiej strony spożycie żywności takiej jak czerwone mięso i cukier będzie musiało zostać zmniejszone o ponad 50%. Dieta bogata w żywność pochodzenia roślinnego i mniejsza liczba produktów pochodzenia zwierzęcego zapewnia zarówno korzyści zdrowotne, jak i środowiskowe - informuje Jagna Niedzielska na swoim blogu.

Taka dieta nazywana jest dietą planetarną i według dietetyków i ekspertów jest ona dobra dla ludzi i świata.

Świadomy konsument zwraca uwagę na opakowania kupowanych produktów. Mniej znaczy w tym przypadku więcej. Czasem producenci, poza na przykład foliowym opakowaniem, stosują jeszcze papierowe, będące dobrym nośnikiem treści marketingowych lub stosują zbyt duże albo za grube opakowania. Wybierajmy te cieńsze i lżejsze. Ważne jest, aby materiał, z którego zrobione jest opakowanie był łatwy do przetworzenia. Producenci coraz częściej wspierają konsumentów w odbiorze i recyklingu swoich opakowań czy niektórych produktów.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz