Partnerzy portalu
Dziś Dzień Ciasta. Mamy przepis na idealny wypiek! 26 listopada świętujemy Dzień Ciasta/fot. shutterstock

Dziś Dzień Ciasta. Mamy przepis na idealny wypiek!

Autor: www.horecatrends.pl Data: 26 listopada 2021 14:02

26 listopada to piękny kulinarnie dzień - Dzień Ciasta. To wyjątkowy dzień dla entuzjastów wypieków a także doskonała okazja, by przygotować domowe pyszności. Co zrobić, by upiec pyszne ciasto?

Dzień Ciasta - smaczny dzień w kulinarnym kalendarzu

W teorii ciasto to plastyczna i elastyczna masa powstała przez zagniecenie mąki, wody i innych składników m.in.  cukru, jajek, tłuszczów. Ale w praktyce - czym jest i może być ciasto - tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Dzień Ciasta - historia

Jaka jest historia ciasta? Już w epoce neolitu z ziarna zboża robiono pierwsze placki, które wypiekano na węglach, w popiele i na rozżarzonym kamieniu. Z czasem do ciasta na pieczywo zaczęto dodawać miód i tak powstało pierwsze pieczywo cukiernicze.

W VII wieku Arabowie wykradli sekret wykorzystania trzciny cukrowej od mieszkańców krajów położonych nad Morzem Śródziemnym.  A w XI wieku, w Salerno powstała pierwsza w Europie szkoła cukiernicza, nauczano w niej m.in. wytwarzania trzciny cukrowej, sporządzania soków i konfitur - informuje www.baltowskiewypieki.pl.

Z kolei w 1870r. Ludwik Pasteur określił zasady pasteryzacji, niezywkle ważne dla cukiernictwa. A współczesna historia to rozwój techniki, każda cukiernia posiada mniejszy lub większy nowoczesny park maszynowy, bez którego nie sposób się obejść.

 

Dzień Ciasta - idealny przepis

Co zrobić, by upiec pyszne ciasto? Wystarczy dobry przepis, trochę serca i szczypta szczęścia.

Z okazji Dnia Ciasta życzymy fantastycznych wypieków! 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz